Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SW4 Solo na próbach we Włoszech

20 lutego koncern Leonardo poinformował o przeprowadzeniu prób bezzałogowego aparatu latającego SW4 Solo, który współpracował z wielozadaniową fregatą rakietową typoszeregu FREMM.

Demonstracja możliwości została przeprowadzona w czasie ćwiczeń na wodach Zatoki Tarenckiej w 20 i 21 listopada 2019 roku. SW4 Solo wraz z mniejszym AWHero wykonały cztery zaplanowane misje obejmujące lądowanie oraz starty z pokładu fregaty Federico Martinengo oraz współpracę obu bezzałogowców. Sterowanie nimi odbywało się z pokładu okrętu, a SW4 Solo został wyposażony w stację radiolokacyjną Osprey 30 oraz elektrooptyczną głowicę obserwacyjną.

W ramach jednego ze scenariuszy, SW4 Solo wykrył podejrzaną jednostkę pływającą z wykorzystaniem sensorów pokładowych – dane przekazano w czasie rzeczywistym na pokład okrętu, a także śmigłowca NH90 oraz operatorów sił specjalnych na łodzi półsztywnej.

Demonstracja możliwości była elementem europejskiego programu Ocean 2020 w którym uczestniczy 42 partnerów z 15 państw Europy. Projekt jest finansowany z środków Unii Europejskiej i koordynowany przez Europejską Agencję Obronną. W bieżącym roku zaplanowano drugi pokaz demonstracyjny, który będzie mieć miejsce na wodach Morza Bałtyckiego.

(ŁP) Foto: Leonardo
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc