Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Specjalna operacja indyjskiego C-130J-30 Super Hercules

Fot. Ministerstwo Obrony Indii

29 kwietnia Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że jeden z samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules należący do Sił Powietrznych tego kraju przeprowadził (na terytorium Sudanu) specjalną operację ewakuacji cudzoziemców.

W nocy z 27 na 28 kwietnia maszyna przetransportowała 121 osób z nieużywanej bazy lotniczej Wadi Seidna znajdującej się około 30 km na północ od Chartum. Jak podkreślają władze Indii, ewakuacja była konieczna, gdyż powyższa grupa (obejmująca urzędników ambasady Indii oraz osoby potrzebujące pomocy medycznej) miała trudności z dotarciem do Port Sudan, skąd Indie prowadzą ewakuacje do Arabii Saudyjskiej.

Samolot zrealizował lądowanie taktyczne, podczas którego załoga była pozbawiona wsparcia naziemnego (zarówno personelu oraz pomocy nawigacyjnych). Piloci wykorzystali gogle noktowizyjne oraz optoelektroniczną głowicę obserwacyjną. Zabezpieczenie operacji na ziemi (przy włączonych silnikach) zapewniało ośmiu operatorów indyjskich sił specjalnych, którzy znajdowali się w maszynie. Jak podkreślają media indyjskie, to nie pierwsza tego typu operacja z wykorzystaniem C-130J-30 Super Hercules – w sierpniu 2021 roku podobne zadanie zakończyło się sukcesem w Afganistanie.

W operacji Kaveri, jak rząd Indii nazwał ewakuację obywateli swojego kraju z Sudanu, uczestniczą dwa C-130J-30 Super Hercules oraz pojedynczy C-17 Globemaster III. Maszyny stacjonują w Arabii Saudyjskiej, skąd wykonują loty do ogarniętego walkami Sudanu (m.in. do Międzynarodowego Portu Lotniczego mieszczącego się w Port Sudan). Dodatkowo z Portu Sudan ewakuację prowadzą siły morskie (INS Sumedha, INS Teg oraz INS Tarkash), które transportują obywateli do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej.

Jak podkreślają media i władze indyjskie, flota dwunastu samolotów Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules stanowi ważny wkład w realizację różnorodnych zadań stawianych przed siłami zbrojnymi. Nie można wykluczyć, że pozytywne doświadczenia z eksploatacji zaowocują kolejnymi zakupami – obecnie rząd Indii planuje zakup kolejnej (dużej) partii średnich samolotów transportowych. Wśród potencjalnych dostawców wymienia się m.in. korporację Lockheed Martin, która cały czas prowadzi działania marketingowe związane z programem C-130J Super Hercules.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc