Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowenia rezygnuje z Boxerów?

Słowenia ma zrezygnować z zakupu niemieckich GTK Boxer. Fot. Bundeswehra

16 września w mediach pojawiła się informacja o tym, jakoby władze Republiki Słoweńskiej miały wypowiedzieć umowę na zakup 45 kołowych wozów bojowych Boxer.

Umowa została zawarta w maju między reprezentującą rząd Republiki Słoweńskiej organizacją OCCAR (Organisation Conjointe de Cooperation sur l'Armement, Międzynarodowa Organizacja Współpracy w dziedzinie Uzbrojenia) a konsorcjum ARTEC (tworzonym przez Rheinmetall i Krauss-Maffei-Wegmann). Za 281,5 mln EUR Słowenia miała otrzymać 45 kołowych transporterów opancerzonych Boxer w czterech różnych wariantach w latach 2024-2025. Zakup był rozważany od początku 2018 r., z początku planowano zakup 96 wozów w dwóch partiach, z czego pierwsza (48 szt.) miała kosztować 306 mln EUR.

Pierwsze zapowiedzi rezygnacji Słowenii z Boxerów pojawiły się w słoweńskich mediach w lipcu, kiedy to wskazywano, że Lublana może się zainteresować polskim KTO Rosomak jako pojazdem tańszym. Podstawą do decyzji o rezygnacji z umowy ma być audyt programu przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Obrony Republiki Słoweńskiej - stwierdzono w nim, że koszt zakupu nie uwzględnia wszystkich kosztów związanych z pozyskaniem GTK Boxer, a ponadto podczas poszukiwania nowego pojazdu dla armii słoweńskiej nie dokonano porównania ceny GTK Boxer z cenami pojazdów innych oferentów. Zaniedbano również jakoby uzyskanie informacji o tym, czy testy potwierdzają deklarowane przez producenta parametry pojazdu. Minister obrony Marjan Šarec do końca roku ma znaleźć alternatywę dla pozyskania GTK Boxer. Niewykluczone, że Słowenia będzie zmuszona do zapłacenia kary umownej, wynoszącej jakoby 70 mln EUR.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Słowenia rezygnuje z Boxerów?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc