Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rusza budowa pierwszych patrolowców Mark VI dla Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w transakcji zgodnie z procedurą FMS, uruchomił proces zamawiania patrolowców Mk VI dla Ukrainy. Fot. US Navy

5 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze stocznią SAFE Boats International LLC z Bremerton w stanie Waszyngton w sprawie rozpoczęcia prac przy budowie kutrów patrolowych typu Mk VI przeznaczonych dla Ukrainy.


Zgodnie z opublikowanymi informacjami kontrakt został podpisany 31 grudnia 2020 r. i ma wartość 19,96 mln USD (5,46 mln pochodzi z amerykańskich funduszy pomocy wojskowej dla Ukrainy). Na jego mocy stocznia rozpocznie zamawianie komponentów przeznaczonych do produkcji dwóch jednostek wspomnianego typu.

W czerwcu 2020 r. Departament Stanu autoryzował możliwość sprzedaży Ukrainie do 16 patrolowców tego typu, które wraz z elementami dodatkowymi mogą kosztować do 600 mln USD. Według ówczesnej dokumentacji, każdy kuter ma zostać wyposażony w optoelektroniczną głowicę obserwacyjną FLIR, system ogłuszający LRAD, dwa zdalnie sterowane stanowiska MSI Seahawk A2 wraz z 30 mm armatami napędowymi Northrop Grumman Mk 44 Bushmaster II. Dodatkowo każda jednostka ma otrzymać system identyfikacji IFF i urządzenia łączności. Umowa obejmuje też części zamienne i usługi szkolno-logistyczne.

Faktyczna konfiguracja nie została dotychczas upubliczniona. Jak wskazał dowódca Wijśkowo-Morśkych Sył Ukrainy (WMSU) kadm. Ołeksij Nejiżpapa dostawa dwóch pierwszych jednostek ma zostać zrealizowana do końca 2022 r. Strona ukraińska wybrała systemy uzbrojenia, które mają być zainstalowane zarówno na patrolowcach typu Mk VI, jak i kutrach typu Island, ale nie określono o jakie konkretnie chodzi. Dwa patrolowce typu Island, pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Coast Guard, są już eksploatowane na Ukrainie, a docelowo ma ich być pięć.


Zgodnie z deklaracjami politycznymi, w najbliższych latach Kijów zainwestuje duże środki finansowe w rozbudowę potencjału WMSU. Obok dwóch typów patrolowców ze Stanów Zjednoczonych mowa o okrętach rakietowych, które mają zostać zamówione w Wielkiej Brytanii oraz korwetach typu Ada, których licencyjna budowa ma odbywać się w stoczni Sudnobudiwnyj zawod „Okean” w Mikołajowie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rusza budowa pierwszych patrolowców Mark VI dla Ukrainy”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc