Zaloguj

Sonary Atlas Elektronik używane w Siłach Morskich Ukrainy

Próby sonaru Cerberus z małego artyleryjskiego kutra opancerzonego Kostopil typu Hjurza-M. Fot. Armijainform

Wojskowe Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy (Wijśkowo-Morśki Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny) rozpoczęły eksploatację stacji hydrolokacyjnych Cerberus. Zakończono już kursy instruktorsko-metodyczne, w ramach których przeszkolono ukraińskich operatorów w użytkowaniu Cerberusa.

Przenośny system produkowany przez Atlas Elektronik UK Ltd., brytyjski oddział niemieckiego Atlas Elektronik GmbH, należącego z kolei do holdingu thyssenkrupp Marine Systems, jest przeznaczony do akustycznej detekcji nurków poruszających się samodzielnie, bądź z pomocą podwodnych pojazdów transportowych (Swimmer Delivery Vehicles) oraz generalnie bezzałogowców podwodnych różnego przeznaczenia. Będą one używane przez załogi budowanych seryjnie małych artyleryjskich kutrów opancerzonych proj. 58155 Hjurza-M (pol. żmija) i kutrów desantowo-szturmowych proj. 58503 Kentawr-ŁK (pol. centaur), umożliwiając wykorzystanie ich w charakterze jednostek antysabotażowych. W trakcie wspomnianych kursów ćwiczono użycie systemu, jak też sposób manewrowania taktycznego grupy jednostek w poszukiwaniu nurków oraz organizację ochrony i obrony grupy jednostek przy nabrzeżu i na kotwicowisku.

Po aneksji Krymu zagrożenie ze strony rosyjskich sił specjalnych jest traktowane na tyle poważnie przez Ukraińców, że zdecydowali oni wyposażyć swoje Żmije i Centaury w sonary do wykrywania podwodnych dywersantów. Urządzenie tej klasy – Tronka-MK – zostało opracowane przez Kijowski Instytut Naukowo-Badawczy Hydroakustyki. Jedak zaskakujące okazało się oświadczenie zastępcy dyrektora Kuzni na Rybalśkomu w Kijowie, producenta wspomnianych jednostek, że wybrano system Cerberus. Jego zdaniem, Tronka nie spełniła oczekiwań, choć „na papierze” nie ustępuje istotnie Cerberusowi, za to jego testy w Morzu Czarnym spotkały się z uznaniem Ukraińców i stąd taka decyzja.

Cerberusa cechuje mała masa – przetwornik waży jedynie 25 kg i może być wodowany ręcznie. Oprócz niego system tworzą jeszcze: kablolina, komputer sygnałowy i laptop z oprogramowaniem, na którym jest zobrazowany przeszukiwany rejon oraz potencjalne cele. Sonar działa okrężnie i może wykryć nurka z aparatem oddechowym pracującym w obiegu otwartym z odległości 900 m, śledzić go od 850 m, zaś nurka z aparatem działającym w obiegu zamkniętym Cerberus wytropi z 700 m. Przetwornik wysyła sygnały o częstotliwości od 70 do 130 kHz i może zlokalizować do 2000 obiektów, ale zobrazowanie na laptopie pozawala na jednoczesne wyświetlanie danych o maksymalnie 50, uznanych za najbardziej podejrzane. Urządzenie działa do głębokości 50 m przy temperaturach wody od - 2 do 35oC.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc