Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Ukraina nazwała nowy okręt rozpoznawczy na cześć okupowanego miasta

Simferopol, średni okręt rozpoznawczy projektu Łahuna. Fot. „Dumskaja”

Agencja „Dumskaja”, powołując się na źródło w Ministerstwie Obony Ukrainy, podała informację, że testowany obecnie okręt rozpoznania elektronicznego otrzyma nazwę Simferopol. Ma ona uczcić Symferopol, stolicę okupowanej przez Federację Rosyjską Autonomicznej Republiki Krymu.


Średni okręt rozpoznania elektronicznego Simferopol powstał w ramach projektu Łahuna (pol. laguna) dla Wijśkowo-Morśkych Sył Ukrainy (WMSU). Jednostka bazuje na nieukończonym trawlerze rufowym-zamrażalni proj. 503EM, będącym w dyspozycji stoczni PrAT „Kuznia na Rybalśkomu” w Kijowie. 23 kwietnia 2019 r. okręt zwodowano do Dniepru. Zakup kadłuba i sfinansowanie jego ukończenia w nowej, wojskowej roli jest częścią „Państwowego celowego programu obronnego na rzecz rozwoju uzbrojenia i sprzętu wojskowego do 2020 r.”.

Zmiany w konstrukcji platformy w stosunku do statku rybackiego objęły m.in. zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej, zajmowanej do tej pory przez dwie ładownie i zamrażarnie na nowe pomieszczenia i zabudowę slipu trałowego na rufie.

Finalne wyposażenie okrętu odbyło się w odeskiej Stoczni Remontowej „Ukrajina”. Wynikało to z ograniczeń wysokości jednostki spowodowanej obecnością mostów na Dnieprze. W zakładzie tym dokończono montażu wyposażenia zewnętrznego na górnych kondygnacjach, masztów i anten urządzeń nawigacyjnych oraz elektronicznych na nich.


Najważniejszym systemem na jednostce jest pasywny zautomatyzowany system rozpoznania radiotechnicznego SRTR Melchior. Oprócz niego okręt wyposażono w system optyczno-elektronicznego rozpoznania i przeciwdziałania Kasztan-ZM, którego zadaniem jest wykrywanie promieniowania laserowych urządzeń naprowadzania amunicji o korygowanym torze lotu i generowanie fałszywych celów, mających za zadanie przekierowanie zbliżających się bomb lub pocisków z dala od atakowanego obiektu. Ponadto okręt dysponuje radarem dozoru nawodnego pasma X (prawdopodobnie Delta-M) oraz nieznaną stacją hydrolokacyjną z anteną podkilową wysuwaną z kadłuba w opuszczanym opływniku. Nie można wykluczyć, że Simferopol otrzymała też inne urządzenia, bądź systemy służące walce elektronicznej, o czym świadczą puste postumenty, ale na razie brak rzetelnych informacji na ten temat.

Tak wyposażony okręt będzie miał za zadanie: przechwytywanie obcych radiowych kanałów łączności na różnych częstotliwościach; translację własnych zamkniętych kanałów łączności; identyfikację i systematyzację źródeł promieniowania elektromagnetycznego i pomiary pól fizycznych okrętów; sporządzanie akustycznych i elektromagnetycznych baz danych okrętów na- i podwodnych; ustalanie ruchów obcych jednostek; obserwację ostrzału artyleryjskiego i rakietowego.


Simferopol wyszedł na pierwsze „mechaniczne” próby morskie 30 stycznia tego roku, zaś 28 sierpnia rozpoczęto kolejny ich etap. Jednostka zostanie przekazana WMSU po ich zakończeniu. Zapewne wówczas zostanie też oficjalnie i uroczyście nazwana.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Ukraina nazwała nowy okręt rozpoznawczy na cześć okupowanego miasta”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc