Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozpoczęto prace nad prototypową jednostką nowej generacji dla Singapuru

Ostateczny wygląd jednostek typu MRCV, ujawniony na konferencji w dniu 4 maja 2023 roku. Fot. MINDEF

8 marca w należącej do koncernu ST Engineering Marine stoczni w Singapurze odbyła się uroczystość palenia blach dla prototypowej jednostki określanej roboczo jako Multi-Role Combat Vessel (MRCV), budowanej dla sił morskich tego państwa-miasta ALRS (Angkatan Laut Republik Singapura).

Umowę na budowę łącznie sześciu okrętów typu MRCV, Ministerstwo Obrony Singapuru (MINDEF), podpisało 28 marca 2023 roku. Zaledwie sześć dni po tym jak podczas konferencji Singapore Defence Technology Summit, singapurska Agencja ds. Nauki i Technologii DSTA (Defence Science and Technology Agency) podpisała list intencyjny ze szwedzkim koncernem zbrojeniowym Saab w kwestii wspólnych prac nad tymi okrętami. Założenia tego programu są dość ambitne, jednym z jego założeń jest implementacja na dużą skalę zaawansowanych układów opartych o sztuczną inteligencję, czyniących z tych jednostek w pełni cyfrowe okręty o zredukowanej do niezbędnego minimum załodze. Koncepcja ta ma zredukować koszty eksploatacji o ok. 10% w stosunku do innych okrętów tej wielkości. Szwecja dostarczy także niezbędne know-how w kwestii szeroko pojętej redukcji pól fizycznych ze szczególnym uwzględnieniem skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego (SPO).

Bazą dla nowych jednostek będzie opracowany przez duńską firmę Odense Maritime Technology A/S (OMT) projekt fregat typu Iver Huitfeldt (tym samym będą to „bliźniaki” polskich Mieczników). Konkurencyjnym rozwiązaniem rozważanym przez Ministerstwo Obrony Singapuru (MINDEF) był opracowany przez ST Engineering autorski projekt Vanguard 130. Ostateczny wygląd okrętów został ujawniony 4 maja 2023 roku (https://zbiam.pl/ujawniono-wyglad-nowych-okretow-dla-marynarki-wojennej-singapuru). Dotychczas nie ujawniono zbyt wielu szczegółów technicznych nowych jednostek, wiadomo jednak że podstawowym systemem radiolokacyjnym ma być opracowany przez firmę Thales radar Sea Fire (https://zbiam.pl/najnowszy-radar-thalesa-zakonczyl-badania-kwalifikacyjne, tożsamy z tym jaki trafi na budowane aktualnie we Francji FDI https://zbiam.pl/pierwsza-fregata-fdi-zwodowana). Uzbrojenie artyleryjskie składać ma się z armaty Leonardo 76mm/62 w odmianie Strales. Z kolei środki napadu powietrznego mają być niszczone z wykorzystaniem  pocisków z rodziny MBDA Aster i VL Mica. Strona singapurska zakłada, że nowo budowane jednostki zastąpią w stosunku 1:1 eksploatowane obecnie korwety typu Victory (w służbie od 1990 roku), począwszy od 2028 roku. Jednym z ważniejszych założeń programu MRCV jest zdolność do szybkiej rekonfiguracji platformy oraz realizowania przez niej zadań okrętu matki dla bezzałogowych aparatów powietrznych (UAV), nawodnych (USV) i podwodnych (UUV). Jednym z ujawnionych bezzałogowych systemów mają być opracowane przez koncern ST Technologies pojazdy USV typu Venus 16 (16,5 x 5,0 m, wyporność pełna 26 tony, prędkość maksymalna do 35 węzłów) przeznaczone m.in. do wykrywania i zwalczania zagrożenia minowego (dwa tego typu pojazdy będą transportowane w doku poniżej lądowiska dla śmigłowca a ich wodowanie i podejmowanie z wody realizowane będą przez dwie rampy w pawęży.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc