Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozbudowa infrastruktury lotniskowej na wyspie Guam

Fot. USAF

27 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umów z przedsiębiorstwami budowlanymi w sprawie rozbudowy infrastruktury lotniczej na wyspie Guam.

Wybór podmiotów został poprzedzony postępowaniem przetargowym, do którego zgłosiło się 20 wykonawców. Prace, w przypadku wykorzystania wszystkich opcji, mają zostać zrealizowane do końca listopada 2030 roku. Gwarantowane zlecenia mają być realizowane do końca listopada 2028 roku. Całość ma kosztować do 700 mln USD i obejmować prace budowlane na terenie bazy lotniczej Andersen oraz Northwest Field – ta druga lokalizacja jest obecnie traktowana jako obszar poligonowy dla jednostek stacjonujących na Guam i administracyjnie podlega pod dowództwo bazy Andersen.

Szczegóły programu rozbudowy nie są znane. W momencie podpisania uruchomiono niewielkie fundusze (po 2500 USD dla każdego z dziesięciu wybranych wykonawców). Baza lotnicza Andersen to jeden z kluczowych amerykańskich obiektów wojskowych na obszarze dalekiego wschodu. Dzięki dostępnej infrastrukturze stanowi bazę operacyjną dla bombowców strategicznych, a także innych platform lotniczych. Baza dysponuje dwoma pasami startowymi o długości ponad 3200 metrów.

Jednym z powodów kontynuacji rozbudowy są czynniki geopolityczne i wzrost rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami. Dodatkowo ważną kwestią jest polityka władz Korei Północnej. Całość powoduje, że infrastruktura wojskowa na wyspie Guam jest stale rozbudowywana. Poza lotniskiem może ona objąć także obszary przeznaczone m.in. do rozwinięcia baterii systemów obrony antyrakietowej THAAD czy stacji radiolokacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc