Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie inwestują w stocznie na Pacyfiku

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje, w najbliższych latach, wydać 8 mld USD na modernizacje stoczni remontowych znajdujących się w zachodniej części kraju oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Fot. US Navy

10 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umów z firmami budowlanymi w sprawie realizacji projektu modernizacji infrastruktury stoczni na obszarze zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych oraz kluczowych wysp znajdujących się na Oceanie Spokojnym.


Łącznie projekt modernizacji infrastruktury stoczniowej może osiągnąć wartość 8 mld USD i potrwać do listopada 2029 roku. Na jego mocy prace budowlane będą realizowane w stoczniach federalnych w Puget Sound w Bremerton w stanie Waszyngton oraz Pearl Harbor na Hawajach. Dodatkowo 10% wartości programu ma zostać ulokowane na wyspie Guam, co możne oznaczać rozbudowę zaplecza remontowego w bazie Apra Harbor. W momencie podpisania umów, każda z firm otrzymała po 2 mln USD na wstępne prace.

Od wielu lat specjaliści wskazują, że jedną z pięt achillesowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych jest ograniczony potencjał stoczni remontowych. Obecnie dostępna infrastruktura jest przeciążona i nie jest w stanie realizować zleceń w terminach, szczególnie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej – obecnie jednym z przykładów może być planowana naprawa wielozadaniowego okrętu podwodnego USS Connecticut (SSN-22), który odniósł uszkodzenia 2 października na Morzu Południowochińskim.

Poza stoczniami na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz na wyspach Oceanu Spokojnego, podobne projekty uruchomiono na rzecz infrastruktury we wschodniej części kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc