Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Roll-out brazylijskiego Gripena

10 września w zakładach koncernu Saab w Linköping odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego JAS-39E Gripen przeznaczonego dla Sił Powietrznych Brazylii.

Powyższa uroczystość to kolejne wydarzenie w historii programu. Powyższy płatowiec został oblatany 26 sierpnia i dołączy do egzemplarzy służących do realizacji programu prób w locie – według planów ma pozostać w Szwecji do końca 2020 roku, a potem zostanie przetransportowany do Brazylii w celu kontynuacji programu, a także dostawy użytkownikowi (co zaplanowano na 2021 rok). W 2021 roku rozpocznie się proces montażu ostatecznego 15 samolotów na terytorium Brazylii. Obecnie zespół techniczny z tego kraju uczestniczy w projekcie opracowania dwumiejscowej wersji JAS-39F.

Denna bild kommer från SAAB AB och är fri för all publicering.
This picture is brought to You by SAAB AB, and is free of all use.
Foto:Lasse Hejdenberg

Brazylia zamówiła 36 samolotów JAS-39E/F Gripen, które mają stanowić pierwszą fazę programu modernizacji lotnictwa wojskowego – jego celem jest zakup floty około 120 nowych odrzutowych maszyn bojowych. Jednocześnie będzie to pierwszy użytkownik wersji dwumiejscowej F, której dostawy mają rozpocząć się w 2023 roku. Obecnie Saab oferuje JAS-39E/F Gripen kolejnym klientom, wśród nich można wymienić Kanadę, Finlandię, Chorwację oraz Szwajcarię.

Według przedstawicieli koncernu Saab, strona brazylijska może rozpocząć zakup drugiej transzy (36) samolotów JAS-39E/F Gripen w pierwszej połowie lat 20. Wówczas dostępne będą pierwsze wnioski i doświadczenia eksploatacyjne.

(ŁP) Foto: Saab
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc