Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall sprzedał już 300 okrętowych systemów samoobrony MASS

Rheinmetall dostarczył 300 systemów MASS do kilkunastu flot świata. Fot. Rheinmetall

Spółka Rheinmetall Waffe Munition GmbH w Fronau dostarczyła 300. system MASS. Jubileuszowym odbiorcą zostały fińskie siły morskie Merivoimat.

Wprowadzony na rynek w 2002 roku, MASS jest obecnie używany w co najmniej 14 krajach. Rodzina systemów ochrony pasywnej okrętów MASS (Multi Ammunition Softkill System, pol. wieloamunicyjny system obrony biernej) jest odpowiednia do stosowania przez floty operujące na wodach oceanicznych, morzach zamkniętych, akwenach przybrzeżnych i rzekach.

W pełni zautomatyzowany system MASS zapewnia wyjątkowy stopień ochrony przed nowoczesnymi pociskami kierowanymi za pomocą różnych sensorów, obejmując wszystkie istotne długości fal widma elektromagnetycznego. MASS można zainstalować na każdym typie i klasie okrętu. Ponadto może być zintegrowany z istniejącym systemem zarządzania walką (CMS, Combat Management System) lub działać samodzielnie.

Zwykle MASS składa się z jednej do sześciu ruchomych wyrzutni. Każda może wystrzelić 32 ładunki Omni Trap, czyli amunicję wielospektralną (kombinowaną) 81x360 mm mieszczącą ładunek przeciwradiolokacyjny o znacząco zwiększonej gęstości dipoli odbijających w powietrzu (ponad dziesięciokrotnie więcej niż w amunicji standardowej), odpowiadającej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego bronionej jednostki, oraz ładunek termiczny symulujący jej charakterystyki: spektralną, czasową i przestrzenną. Każda wyrzutnia jest wyposażona w jednostkę sterującą i interfejs danych.

Rheinmetall stale poszerza rodzinę MASS. Dwa nowe warianty tego wypróbowanego i przetestowanego systemu wyrzutni środków zakłócających to MASS OCR oraz MASS ISS. Wersja MASS OCR (Off-board Corner Rockets) wykorzystuje dodatkowe wyrzutnie reflektorów kątowych stawianych od 35 do 850 m od bronionego okrętu i wytwarzających sygnaturę radiolokacyjną tej jednostki przez 60 sekund. Natomiast opracowany specjalnie dla okrętów bez systemu walki elektronicznej, MASS ISS (Integrated Sensor Suite) to samodzielny system ze zintegrowanym zestawem czujników wykrywających zbliżające się zagrożenie. Stanowiąc integralną część systemu MASS ISS, REKa-50 (Rheinmetall ESM Ka-Band, pol. pasywny system walki elektronicznej pasma Ka firmy Rheinmetall), zapewnia niezawodne wykrywanie i skuteczne reagowanie na zagrożenia w zakresie częstotliwości radaru milimetrowego.

Ponadto Rheinmetall jest kompleksowym dostawcą, który produkuje systemy wystrzeliwania środków zakłócających, amunicję do nich, a także dostarcza i integruje czujniki. Liczba wyrzutni na okręcie jest skalowalna. Wszystkie są ze sobą połączone w system i kontrolowane przez algorytmy strzelania. Obejmuje on również system czujników ostrzegających, wykrywający promieniowanie radarowe i laserowe, taktyczną jednostkę sterującą i zasilanie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rheinmetall sprzedał już 300 okrętowych systemów samoobrony MASS”

  1. Niech zamontują na tych swoich z ruską nawigacją bo zwłaszcza im mogą się przydać gdy dojdzie do awantury ruskich z NATO Jakoś tak mi się wydaje ze będą pierwszym celem chociaż wtedy pewnie żaden niemiecki okręt ze strachu nie wyjdzie nawet z portu

  2. Niemcy niech najpierw się przygotują na spłatę reparacji wojennych dla Polski, Grecji a może i innych krajów. To tylko kilka Bln złotych.
    A co do systemów samoobrony MASS to tego typu wyposażenie niekoniecznie niemieckie powinny by na każdym operacyjnym okręcie MW

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc