Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall potwierdza zamówienie partii pocisków Spike przez Finlandię

Fiński żołnierz z wyrzutnią zestawu przeciwpancernego PSTOHJ2000M. Fot. Wojska Lądowe Sił Obronnych Finlandii

Grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu przez konsorcjum EuroSpike GmbH (joint venture Rheinmetall Electronics GmbH, Diehl Defence i Rafaela) kontraktu na dostawę przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike dla Sił Obronnych Finlandii.

Część umowy mająca zostać zrealizowana przez spółki grupy Rheinmetall ma „średnią dwucyfrową wartość w milionach EUR”. To jedyne informacje zawarte w komunikacie, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa jest on związany z zamówieniem przez Siły Obronne Finlandii dużej partii pocisków Spike-SR, Spike-LR2 i Spike-ER2 izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems, o czym resort obrony w Helsinkach doniósł 9 grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że ujawniono wówczas łączną wartość umowy, wynoszącą 223,6 mln EUR netto, a zamówienie miało zostać zrealizowane za pośrednictwem Agencja Wsparcia i Zaopatrzenia NATO (NATO Support and Procurement Agency, NSPA) w ramach programu NATO Land Combat Missiles.

O ile Wojska Lądowe Sił Obronnych Finlandii (Maavoimat) pociski Spike-SR o zasięgu do 2000 m zamówiły po raz pierwszy (Finlandia będzie oficjalnie trzecim – po Singapurze i Estonii, zagranicznym użytkownikiem tego systemu), to w przypadku wersji LR i ER jest to kontynuacja zakupów zrealizowanych w minionych latach, ale dotyczącą najnowszych wersji obydwu typów amunicji, mających zasięg – odpowiednio – 5500 (LR2) i 10 000 m (ER2), wobec 4000 i 8000 m wersji LR oraz ER.

Wyrzutnia lekkiego rakietowego systemu obrony wybrzeża RO 06. Fot. Marynarka Wojenna Sił Obronnych Finlandii

Pierwszego zakupu zestawów przeciwpancernych z pociskami Spike-MR/LR Finlandia dokonała w 2000 r., kiedy za 50 mln USD zamówiono dla Maavoimat 100 zestawów startowych z 300 pociskami MR i 200 LR. Zestaw otrzymał lokalne oznaczenie Panssarintorjuntaohjusjärjestelmä 2000 (PSTOHJ2000M). W latach 2002 i 2006 zawarto umowy na dostawę łącznie 18 wyrzutni wraz z 400 pociskami wersji ER dla pododdziałów obrony wybrzeża Marynarki Wojennej (Merivoimat). Ten system otrzymał lokalne oznaczenie Rannikko-Ohjus 2006 (RO 06). Wszystkie dostawy zrealizowane zostały za pośrednictwem wspomnianej spółki EuroSpike GmbH.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rheinmetall potwierdza zamówienie partii pocisków Spike przez Finlandię”

  1. .... No a JEDNOCZEŚNIE, no to u NAS, obecni generałowie Wojska Polskiego, działający NIE w interesie Armii Polskiej, a ślepo, "służbiście", oraz absolutnie niewolniczo realizują (tak, jakby nie byli oni żołnierzami polskimi, a jedynie funkcjonariuszami /"czynownikami"/ partyjnymi jedynej "słusznej" Partii), instrukcje rządzącego PIS'u. Realizują oni, wraz z wysokimi urzędnikami MON'u, czysto ideologiczną decyzję PIS'u, podjętą z początkiem 2016 r., wdrożoną wtedy w życie przez Antosia, i obecnie ślepo kontynuowaną przez Mariuszka ---- aby całkowicie zakończyć i zerwać wszelką współpracę wojskową z Państwem Izrael. No i dlatego, no to my jesteśmy obecnie skazani na horrendalnie drogie ppk. JAVELIN (po 185 tys. USD za pocisk!!!), kupowane jedynie "z półki", i z ZEROWYM transferem technologii, a w przyszłości, no to na JESZCZE ZNACZNIE BARDZIEJ horrendalnie drogie Brimstone-2 / -3, gdzie, PÓKI CO, no to transfer CAŁKOWICIE PEŁNEJ technologii, to pozostaje, JAK NA RAZIE, jedynie absolutną himerą, oraz, pozostaje on JEDYNIE w sferze czystych mrzonek.... No i przez to, no to obecnie nasze zakłady MESKO mają ZABRONIONE przedłużenie licencji na produkcję ppk. SPIKE, teraz w wersji LR1, produkowanych przez nas tutaj na miejscu w 70%, z natychmiastową możliwością produkcji jeszcze znacznie lepszych ppk. SPIKE LR2, i to TERAZ, to już w 100%, tu na miejscu, u nas. W ten sposób, nie przedłużając i nie rozszerzając tej licencji, to my (MESKO!!), tracimy te nasze, absolutnie UNIKALNE kompetencje, nabyte przez nas od 2005 roku. A jednocześnie to my moglibyśmy produkować tu u nas, w MESKO, i to teraz to już w 100%, pełną gamę ppk. SPIKE, no bo wtedy to również i: SR, ER2, NLOS-6 ---- każdy z nich to absolutnie najlepszy na całym zachodnim świecie, w swojej klasie.... I wszystko TO, no to my OBECNIE wyrzucamy prosto do kosza do ŚMIECI, przy triumfalnym oraz radosnym, jadowitym rechocie, kwiczeniu, skowycie, i ogłuszającym jazgocie rozmaitych "Chyżwar'ów"...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc