Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall potwierdza zamówienie partii pocisków Spike przez Finlandię

Fiński żołnierz z wyrzutnią zestawu przeciwpancernego PSTOHJ2000M. Fot. Wojska Lądowe Sił Obronnych Finlandii

Grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu przez konsorcjum EuroSpike GmbH (joint venture Rheinmetall Electronics GmbH, Diehl Defence i Rafaela) kontraktu na dostawę przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike dla Sił Obronnych Finlandii.

Część umowy mająca zostać zrealizowana przez spółki grupy Rheinmetall ma „średnią dwucyfrową wartość w milionach EUR”. To jedyne informacje zawarte w komunikacie, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa jest on związany z zamówieniem przez Siły Obronne Finlandii dużej partii pocisków Spike-SR, Spike-LR2 i Spike-ER2 izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems, o czym resort obrony w Helsinkach doniósł 9 grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że ujawniono wówczas łączną wartość umowy, wynoszącą 223,6 mln EUR netto, a zamówienie miało zostać zrealizowane za pośrednictwem Agencja Wsparcia i Zaopatrzenia NATO (NATO Support and Procurement Agency, NSPA) w ramach programu NATO Land Combat Missiles.

O ile Wojska Lądowe Sił Obronnych Finlandii (Maavoimat) pociski Spike-SR o zasięgu do 2000 m zamówiły po raz pierwszy (Finlandia będzie oficjalnie trzecim – po Singapurze i Estonii, zagranicznym użytkownikiem tego systemu), to w przypadku wersji LR i ER jest to kontynuacja zakupów zrealizowanych w minionych latach, ale dotyczącą najnowszych wersji obydwu typów amunicji, mających zasięg – odpowiednio – 5500 (LR2) i 10 000 m (ER2), wobec 4000 i 8000 m wersji LR oraz ER.

Wyrzutnia lekkiego rakietowego systemu obrony wybrzeża RO 06. Fot. Marynarka Wojenna Sił Obronnych Finlandii

Pierwszego zakupu zestawów przeciwpancernych z pociskami Spike-MR/LR Finlandia dokonała w 2000 r., kiedy za 50 mln USD zamówiono dla Maavoimat 100 zestawów startowych z 300 pociskami MR i 200 LR. Zestaw otrzymał lokalne oznaczenie Panssarintorjuntaohjusjärjestelmä 2000 (PSTOHJ2000M). W latach 2002 i 2006 zawarto umowy na dostawę łącznie 18 wyrzutni wraz z 400 pociskami wersji ER dla pododdziałów obrony wybrzeża Marynarki Wojennej (Merivoimat). Ten system otrzymał lokalne oznaczenie Rannikko-Ohjus 2006 (RO 06). Wszystkie dostawy zrealizowane zostały za pośrednictwem wspomnianej spółki EuroSpike GmbH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc