Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei zamawia usługę wsparcia eksploatacji RQ-4 Global Hawk

Fot. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych

26 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk eksploatowanych przez Republikę Korei.

Powyższa umowa ma wartość 158 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca marca 2026 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące z funduszy koreańskich – pośrednictwo Departamentu Obrony to wynik zastosowania federalnej procedury FMS. Prace mają być realizowane na terytorium Republiki Korei oraz w zakładach korporacji Northrop Grumman w Stanach Zjednoczonych.

Republika Korei to jeden z nielicznych eksportowych użytkowników samolotów rodziny RQ-4 Global Hawk. Cztery egzemplarze (w konfiguracji Block 30) zostały zamówione w 2014 roku. Dostawy zrealizowano w latach 2019-2020. Już w 2019 roku amerykański Departament Stanu autoryzował możliwość sprzedaży powyższemu państwu pakietu usług wsparcia eksploatacji maszyn, wówczas całość (bez wskazania szczegółów) wyceniono na maksymalną kwotę 950 mln USD.

Głównym zadaniem południowokoreańskich RQ-4 Global Hawk jest monitorowanie sytuacji w regionie Azji Wschodniej. Maszyny wykonują loty rozpoznawcze w pobliżu granicy z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, a także w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad wodami Oceanu Spokojnego. Ma to związek z faktem, że poza rywalizacją na Półwyspie Koreańskim, Republika Korei ma w swoim pobliżu dwa inne (silne) państwa – Japonię oraz Chińską Republikę Ludowo-Demokratyczną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc