Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy NATOwski RQ-4 w Europie

21 listopada NATO poinformowało, że do bazy Sigonella we Włoszech przebazowano pierwszy egzemplarz bezzałogowego aparatu latającego Northrop Grumman RQ-4D Global Hawk, który został zamówiony w ramach programu AGS.

Maszyna, do dostawczego lotu, wystartowała z Palmdale w Kalifornii i po 22 godzinach w powietrzu wylądowała we Włoszech. Łącznie NATO, dla programu AGS, zamówiło pięć RQ-4D Global Hawk – wszystkie zostały już zmontowane i pozostała czwórka przechodzi różnorodne fazy prób w locie. Według planów osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez międzynarodową jednostkę spodziewane jest na pierwszą połowę przyszłego roku.

W ramach programu AGS (Alliance Ground Surveillance) NATO zamówiło pięć RQ-4D Global Hawk, które bazują na amerykańskiej wersji Block 40. W programie uczestniczy piętnaście państw sojuszu, w tym Polska. System ma umożliwić wzrost świadomości sytuacyjnej państw NATO, które nie dysponują rozbudowanym potencjałem rozpoznawczym. Jest to kolejna wspólna inicjatywa sojusznicza mająca na celu zwiększenie możliwości operacyjnych – poza AGS można tu wymienić choćby eskadrę samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia wyposażoną w E-3 Sentry, jednostkę transportową z C-17 Globemaster III czy też formowaną eskadrę maszyn tankowania powietrznego z A330MRTT.

(ŁP) Foto: NATO
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc