Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei modernizuje śmigłowce UH-60P Black Hawk

Fot. US Army

19 października południowokoreańska firma Korean Air Aerospace Division poinformowała o podpisaniu kontraktu w sprawie modernizacji i wydłużeniu resursów części wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-60P Black Hawk eksploatowanych przez Siły Zbrojne Republiki Korei.

Jak wskazują informacje, prace będą prowadzone na ponad 30 egzemplarzach, które będą mogły być eksploatowane do połowy wieku. W ramach modyfikacji specjaliści koreańskiej firmy przebudują m.in. kabiny pilotów (standard szklany kokpit), wymienią komponenty awioniki pokładowej, systemy łączności oraz dokonają weryfikacji struktury płatowców. Prace będą prowadzone w kooperacji z podmiotami zagranicznymi, w tym Collins Aerospace.

Obecnie Siły Zbrojne Republiki Korei eksploatują około 127 śmigłowców UH-60P Black Hawk, których średnia wieku przekracza 28 lat. Większość z nich trafiło do wojsk lądowych. Docelowo mają być zastępowane przez nową generację wiropłatów, w tym KAI KUH-1 Surion.

UH-60P Black Hawk to wersja eksportowa UH-60L opracowana na zamówienie Republiki Korei. Większość z 131 egzemplarzy została zmontowana na licencji w zakładach Korean Air Aerospace Division. Umowa na ich zakup została zawarta w 1990 roku, a dostawy zakończono w roku 2000. Co ciekawe, w 2020 roku, Koreańczycy zrezygnowali z dużego programu modernizacji, która miała objąć około 100 egzemplarzy. Według analiz korporacji Lockheed Martin, dostępne maszyny mogłyby (po wydłużeniu resursów oraz modernizacji) służyć przez minimum 20 lat lub 5000 godzin spędzonych w powietrzu. Wówczas strona koreańska zakładała, że rezygnacja z programu uwolni fundusze na zakup dodatkowych KUH-1 Surion, co będzie miało znaczny wpływ na gospodarkę lokalną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc