Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei chce sprzedać samoloty Słowacji

Republika Korei zamierza powalczyć o zwycięstwo w planowanym postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu nowych samolotów szkolenia zaawansowanego na Słowacji. Fot. KAI

3 listopada media południowokoreańskie poinformowały, że lokalny koncern KAI (Korea Aerospace Industries) jest zainteresowany sprzedażą odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego rodziny T-50 Golden Eagle Słowacji.

Powodem działań jest publiczna deklaracja władz w Bratysławie o budowie lokalnego ośrodka szkolenia pilotów i chęć zastąpienia obecnie eksploatowanych samolotów szkolno-treningowych Aero L-39 Albatros. Ogłoszenie międzynarodowego przetargu dotyczącego zakupu do dziesięciu maszyn nowego pokolenia zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. W przypadku KAI, producent może liczyć na wsparcie rządu w Seulu, który skutecznie promuje lokalne produkty na rynkach światowych. Cały projekt może kosztować około 500 mln USD.

Według informacji prasy południowokoreańskiej, KAI chce zaproponować Słowacji szkolno-bojową wersję Golden Eagle, czyli F/A-50. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Słowacy dysponowaliby potencjalnym uzupełnieniem dla dwunastu wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon zamówionych w Stanach Zjednoczonych. Jednym z elementów budowy fundamentu dla KAI ma być podpisanie umowy o współpracy ze słowackimi zakładami remontowymi, które w przypadku wyboru oferty południowokoreańskiej mają zająć się serwisowaniem maszyn na miejscu.

Walka o zamówienie słowackie to druga próba zdobycia rynków w Europie Centralnej. Dotychczas T-50 Golden Eagle był oferowany Polsce, gdzie w postępowaniu przetargowym przegrał z ofertą koncernu Leonardo (M-346 Bielik). W przypadku Słowacji jednym z głównych rywali może być Aero Vodochody, mające w swojej ofercie nową generację L-39NG Albatros. Dodatkowo nie można wykluczyć, że Bratysława zrezygnuje z budowy własnego systemu szkolenia pilotów i zdecyduje się na kursy w Stanach Zjednoczonych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Republika Korei chce sprzedać samoloty Słowacji”

  1. Szkoda że my zaprzepaściliśmy swoją szansę na zakup FA 50. Gdybyśmy kupili wtedy FA50 może nie tylko je byśmy serwisowania ale i w pełni F16 ponieważ mają 70% tych samych podzespołów, ale i może brali byśmy udział w projekcie KF-21. Po prostu szkoda!

  2. Racja, bardzo ciekawe konstrukcje szczególnie FA-50 a jak widać Koreańczycy potrafią dać dobra ofertę tylko trzeba porządnie negocjować i chcieć realnej szerszej współpracy, to kraj z ogromnym potencjałem a nie tak jak u nas na deklaracjach i zdjęciach się kończy, moglibyśmy pozyskać od Korei np. okręty podwodne z uzbrojeniem rakiet manewrujacych
    lub balistycznych, lądowe dywizjony wyrzutni rakiet balistycznych, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nowy czołg podstawowy w ramach programu Wilk oczywiście, także ich oferta powinna być brana pod uwagę w programie Miecznik i wiele innych systemów a być może także uczestniczyć w programie rozwoju i zakupu KF-21. Możliwości są szerokie. Na razie jest z ta współpracą jest cienko oprócz realizacji podwozia do ahs Krab.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc