Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Reaktor jądrowy drugiej Barracudy uruchomiony

SNA Duguay-Trouin w doku stoczni Naval Group w Cherbourgu. Rozpoczeto na nim testy napędu jądrowego. Fot. Naval Group

Firma TechnicAtmome poinformowała, że dokonano pierwszego rozruchu reaktora jądrowego na okręcie podwodnym Duguay-Trouin, drugiej jednostce typu Barracuda budowanej dla frnacuskiej Marine nationale.

Proces dywergencji reaktora jądrowego na Duguay-Trouin nastąpił 30 września i był realizowany przez zespoły z TechnicAtome, Naval Group przy wsparciu załogi okrętu podwodnego na terenie Cherbourga, na podstawie zezwoleń wydanych przez francuski organ ds. bezpieczeństwa jądrowego CEA (Commissariat a l'Énergie Atomique, cywilna Komisja Energii Jądrowej) i DGA (Direction générale pour l’armement, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia ).

Dywergencja nadzorowane jest z pomieszczenia kontroli napędu PCP (Poste de Conduite de la Propulsion) okrętu podwodnego. Operacja polega na zainicjowaniu po raz pierwszy kontrolowanej reakcji jądrowej w rdzeniu po raz pierwszy, wytwarzając w ten sposób energię. Ta krótka operacja oznacza początek działania reaktora jądrowego. Wskazuje też, że okręt, znajdujący się obecnie w suchym doku stoczni Naval Group w Cherbourgu, wkrótce będzie mógł rozpocząć próby zakładowe na uwięzi.

Pierwsze uruchomienie reaktora, stanowi wstęp do testów napędu jądrowego okrętu podwodnego. Kotłownia jądrowa (reaktor i wymienniki ciepła) i paliwo zostały zaprojektowane i wykonane przez TechnicAtome, przy czym Naval Group odpowiada za zbiorniki ciśnieniowe oraz integrację kotłowni jądrowej na pokładzie okrętu podwodnego. Około 700 pracowników z obu firm pracuje równolegle w pełnym wymiarze godzin nad przy kotłowniach pięciu SNA (Sous-marin Nucléaire d’Attaque) typu Barracuda, które są obecnie w trakcie budowy.

Pierwszy okręt podwodny z tej serii - Suffren- został dostarczony w listopadzie 2020 roku i wszedł do czynnej służby w czerwcu 2022 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc