Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga atomowa Barracuda osiągnęła gotowość operacyjną

Fot. Marine nationale

4 kwietnia atomowy okręt podwodny Duguay-Trouin osiągnął gotowość operacyjną (admission au service actif). To druga jednostka typu Barracuda, zbudowana dla francuskiej Marine nationale.

Szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym (SNA – Sous-marin Nucléaire d'Attaque) Duguay-Trouin (S 636) jest drugim typu Barracuda (znanego też od nazwy prototypu jako Suffren), który osiągnął ten etap gotowości do służby.

Budowę Duguay-Trouina rozpoczęto przeszło dekadę temu, 26 czerwca 2009 roku. Planowo miał być zwodowany latem 2019 roku i przekazany zamawiającemu w 2022. Okręt wytoczono z hali produkcyjnej w listopadzie 2021 roku, zaś 30 września 2022 roku dokonano pierwszego rozruchu reaktora jądrowego.

26 marca 2023 roku Duguay-Trouin po raz pierwszy opuścił basen, w którym go zwodowano, i w asyście holowników przeszedł do nabrzeża wyposażeniowego stoczni Naval Group w bretońskim Cherbourgu. Operacja odbyła się w akwatorium stoczni i była wstępem do właściwego wyjścia w morze, które nastąpiło 27 i 28 marca. W tych dniach okręt rozpoczął próby na kanale La Manche. Wykonano przy tym pierwsze statyczne zanurzenie jednostki, co pozwoliło na sprawdzenie systemu balastowego, a także dokładnego wyważenia pod wodą, stateczności i wodoszczelności okrętu. Po nich odbyły się zanurzenia głębokowodne w Atlantyku w okolicy Brestu, następnie jednostka przeszła do Tulonu, by na Morzu Śródziemnym odbyć próby systemu walki i testy kwalifikacyjne uzbrojenia.

W budowie są cztery kolejne Barracudy. Ich producentem jest Naval Group na zlecenie DGA (Direction générale de l’armement, pol. Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia). Trzeci w serii SNA Tourville (S 637) opuścił halę stoczni 20 lipca ubiegłego roku i jest szykowany do prób morskich.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc