Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Projekt fregat Hunter trafił do Australii

Fot. BAE Systems

Ponad dwa miliony rysunków cyfrowych i 90 000 dokumentów zostało przeniesionych z siedziby brytyjskiego programu fregat typu 26 w Szkocji do Osborne Naval Shipyard w Adelajdzie w Australii Południowej. Powstają tam fregaty typu Hunter, nowej generacji jednostki do zwalczania okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii.

BAE Systems Maritime Australia buduje dziewięć fregat typu Hunter w oparciu o bazowy projekt Global Combat Ship (GCS) oraz fregatę HMS Glasgow, jednostkę referencyjną typu 26 (City), która powstaje w Govan nad rzeką Clyde (przedmieścia Glasgow) dla brytyjskiej Royal Navy. W ramach tego przedsięwzięcia zespoły działające w Wielkiej Brytanii przekazują teraz informacje projektowe, rysunki, dane, filmy, diagramy i inne narzędzia zespołowi inżynierów w Osborne w celu ustanowienia suwerennej zdolności projektowania skomplikowanych okrętów wojennych w Australii. Proces ten, określany jako „rozdzielenie projektu”, umożliwia lokalne konstruowanie i dalszy rozwój fregaty Hunter, ponieważ plany okrętu są stopniowo przenoszone do australijskiej stoczni i już tam wprowadzane są lokalnie wymagane zmiany w systemie walki. Na podstawie zaawansowanego projektu zostanie następnie wyedytowana dokumentacja robocza, która trafi do części produkcyjnej stoczni.

Przypomnijmy, już 18 grudnia 2020 roku w stoczni BAE Systems Maritime Australia na terenie arsenału w Osborne w Australii Południowej uroczyście rozpoczęto palenie blach do produkcji pierwszych sekcji i bloków prototypowej fregaty HMAS Hunter, powstającej w ramach programu SEA 5000 Phase 1.

Cyfrowy projekt fregat typu Hunter umożliwia BAE Systems Maritime Australia inwestowanie w rozwój nowych technologii i rozwiązań, które zmodernizują budownictwo okrętów wojennych w Australii. Zespoły inżynierów wykorzystują różne techniki i technologie, w tym ścianę LED o szerokości 4 m i wysokości 2,5 m, która zapewnia pełny widok 2D i 3D fregaty typu Hunter i jest stale aktualizowana na podstawie projektu jednostki referencyjnej. To narzędzie syntetyzuje również dane z całego programu Hunter, a projekt jest aktualizowany co 24 godziny.

Współpraca będzie również kontynuowana z partnerami Global Combat Ship w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Wariant okrętu referencyjnego typu 26 jest również w fazie projektowania dla Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady, a trzy programy narodowe mają wspólne dane.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc