Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program BRACE od DARPA naprawi beton lotniskowy

Możliwość utrzymania infrastruktury betonowej w należytym stanie jest kluczowa w przypadku tak ogromnych instytucji, jak siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Fot. USAF

Według informacji podawanych przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) w ostatnich latach pojawiły się tzw. żywe materiały, czyli takie, które mają właściwości istot żywych. Program DARPA Bio-inspired Restoration of Aged Concrete Edifices (BRACE) ma na celu przedłużenie żywotności struktur Departamentu Obrony i nawierzchni lotnisk poprzez zintegrowanie zdolności do samonaprawy z istniejącym betonem.

Główną hipotezą BRACE jest to, że beton może być nasycony zdolnościami samonaprawczymi typowymi dla żywych organizmów. Naukowcy czerpią inspirację z systemów naczyniowych występujących u ludzi i rozległych sieci grzybów strzępkowych, które mogą rozciągać się na dużej powierzchni ziemi o skali podobnej do betonowych budynków. Takie systemy mogłyby zapewnić sieć transportu na potrzeby samonaprawy w głębi materiału, co ma przełożyć się na likwidację pęknięć, zanim te dotrą na powierzchni i spowodują widoczną awarię.

DARPA wybrała do realizacji celów programu wykonawców z Lawrence Livermore National Laboratory, University of Colorado Boulder oraz Battelle Memorial Institute. Każdy z wykonawców zaproponował unikalne podejście do zapewnienia betonowi sieci „naczyń krwionośnych” zintegrowanych w głębi materiału, które mogą być wykorzystane nie tylko do naprawy pęknięć, ale także do diagnozowania pierwotnych przyczyn degradacji, zanim spowodują one nieodwracalne uszkodzenia. Wszystkie zespoły będą pracować w kierunku eksploatacji „naczyń krwionośnych”, co wymaga zastosowania i utrzymania ich funkcji, opracowania nowatorskich stanowisk badawczych oraz przewidywania długoterminowej wydajności poprzez odpowiednie modelowanie.

4,5-letni wysiłek badawczy obejmuje ścieżkę strategiczną (Strategic Track) dla długoterminowych rozwiązań nastawionych na duże, ciężkie konstrukcje, takie jak silosy rakietowe i mola marynarki wojennej, oraz ścieżkę taktyczną (Tactical track) dla poprawy zdolności do szybkiej naprawy uszkodzeń lotniska w warunkach ekspedycyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc