Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Produkcja pocisków GMLRS w Australii za rok?

W Australii produkowane będą 227 mm pociski kierowane GMLRS do polowych systemów rakietowych MLRS/HIMARS. Na zdjęciu produkcja pocisków GMLRS w Letterkenny Army Depot w Chambersburgu w stanie Pensylwania. Fot. US Army

16 stycznia Departament Obrony Związku Australijskiego zawarł umowę z firmą Lockheed Martin Australia dotyczącą produkcji pocisków GMLRS do polowych systemów rakietowych MLRS/HIMARS w Australii.

Umowa o wartości 37,4 mln AUD między australijskim rządem a Lockheed Martin Australia (lokalna spółka zależna korporacji Lockheed Martin) dotyczy rozpoczęcia produkcji 227 mm pocisków kierowanych GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) w Australii. Kwota ta umożliwi wyprodukowanie pierwszej partii pocisków, co ma stanowić wstęp do produkcji pełnoskalowej, która zostanie uruchomiona w kolejnej fazie przedsięwzięcia. Rozpoczęcie produkcji wstępnej ma na celu wprowadzenie w życie zapisów związanych z transferem technologii, jak np. certyfikacji australijskich kadr inżynierskich i robotników. Dzięki temu potwierdzone zostaną lokalne kompetencje w zakresie produkcji pocisków GMLRS. Są to jedne z pierwszych działań podjętych przez władze Australii w ramach wartego 4,1 mld AUD programu budowy kompetencji Sił Obronnych Związku Australijskiego w zakresie prowadzenia uderzeń na dużych dystansach i ustanowienia lokalnych kompetencji produkcyjnych związanych z wytwarzaniem amunicji dalekiego zasięgu. Zadanie to zostało umieszczone w opublikowanym niedawno Strategicznym Przeglądzie Obronnym.

Richard Marles, wicepremier i minister obrony Związku Australijskiego, powiedział, że „Podpisanie kontraktu z Lockheed Martin Australia, dotyczącego produkcji GMLRS w Australii od 2025 r., stanowi kolejny przykład osiągnięcia przez rząd premiera Albanese kamieni milowych w realizacji celów Strategicznego Przeglądu Obronnego”. Ocenił, że „Dzięki umowie Australia zdobędzie technologię potrzebną do ustanowienia suwerennych zdolności produkcyjnych, co pozwoli wykorzystać potencjał wysoko wykwalifikowanej lokalnej siły wyborczej”. Z kolei Pat Conroy, minister przemysłu obronnego oraz minister rozwoju międzynarodowego i Pacyfiku, przypomniał, że umowa ta jest konsekwencją m.in. konsultacji międzyrządowych z władzami Stanów Zjednoczonych z 2023 r. i stanowi „dowód na współpracę między Australią a Stanami Zjednoczonymi w zakresie budowy australijskiego przemysłu produkującego nowoczesną amunicję”.

GMRLS będą w Australii odpalane z wyrzutni M142 HIMARS. Planuje się również zakupić do nich pociski PrSM o zasięgu „powyżej 500 km” (planowana jest też wersja PrSM-ER o zasięgu ok. 1000 km). Australia dołączyła do programu PrSM w 2021 r., zatem należy spodziewać się udziału australijskiego przemysłu w produkcji amunicji tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc