Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezydent Andrzej Duda ujawnił szczegóły przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie

Samoloty MiG-29 należące do 22. BLT. Były to maszyny pochodzące z dostaw do różnych użytkowników, które w ostatnich latach nie przechodziły prac modyfikujących. Fot. Łukasz Pacholski

5 kwietnia Prezydent Andrzej Duda, przy okazji wizyty w Warszawie Prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, ujawnił szczegóły związane z przekazaniem przez Polskę samolotów myśliwskich MiG-29.

Jak wskazał Prezydent, cztery MiG-i zostały przekazane w ostatnich miesiącach do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodatkowo obecnie przekazano cztery kolejne, o których w ostatnich tygodniach wspominał Prezydent. Dodatkowo do szybkiego transferu Polska jest w stanie zaoferować kolejnych sześć sztuk. Jak podkreślił Andrzej Duda, mowa o samolotach, które nie przeszły procesu modyfikacji do standardu MiG-29M (prace prowadzono w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. i dotyczyły maszyn znajdujących się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim). Zgodnie z komunikatem Prezydenta, te samoloty mogłyby zostać przekazane Ukrainie w przyszłości, po wdrożeniu do linii zamówionych maszyn w Stanach Zjednoczonych (F-35A Lightning II) oraz Republice Korei (FA-50 Fighting Eagle).

Jednocześnie deklaracja Prezydenta jasno wskazuje los maszyn, które dotychczas były eksploatowane w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Były to egzemplarze pochodzące z nadwyżek sprzętowych Republiki Federalnej Niemiec (22 samoloty odkupiono w 2002 roku). Ze względu na wyeksploatowanie, baza w Malborku dysponowała zarówno maszynami eks-niemieckimi, a także egzemplarzami pochodzącymi z Republiki Czeskiej oraz zamówionymi przez Polskę.

Wypowiedź Andrzeja Dudy potwierdza, nieoficjalne dotychczas, informacje o wycofaniu z linii czterech maszyn w malborskiej bazie w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas zakładano, że być może będą służyć jako źródło części zamiennych dla pozostałej floty. Obecnie personel tej jednostki wdrożył do linii MiG-i-29M, które zostały przekazane przez 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Ta jednostka ma otrzymać dwie eskadry FA-50 Fighting Eagle, a obecnie na jej terenie realizowane są prace remontowo-budowlane pozwalające na przygotowanie infrastruktury pod nowy typ samolotu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc