Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja pierwszych FA-50GF dla Sił Powietrznych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak prezentuje pierwsze polskie samoloty KAI FA-50GF. Przed maszyną stoją piloci z pierwszej grupy wyszkolonej w Republice Korei. Fot. Mirosław Wasielewski

21 sierpnia na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim-Janówku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprezentował program tegorocznych pokazów lotniczy AIR SHOW Radom 2023. Wizyta w 23. BLT stała się także okazją do oficjalnej prezentacji najnowszego samolotu polskiego lotnictwa – szkolno-bojowej maszyny KAI FA-50GF.

Jak mówił podczas uroczystości minister Błaszczak: Samoloty FA-50 to maszyny szkolno–bojowe. Będą wykorzystywane do patrolowania nieba nad Polską, do misji sojuszniczych nad krajami bałtyckimi, a także jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na Słowacji. Przypomnę, że polskie Siły Powietrzne zobowiązały się i takie misje wykonują. Te samoloty są kompatybilne z wielozadaniowymi F-16. W zasadzie można mówić o jednolitości, jeżeli chodzi o F-16 i FA-50. Oczywiście osiągi mają inne, ale jeżeli chodzi o sam pilotaż, obsługę to są do siebie bardzo zbliżone, podobne.

Dwie pierwsze maszyny, z numerami taktyczny „5001” i „5002”, dostarczone zostały w lipcu na lotnisko Warszawa-Okęcie na pokładzie samolotu transportowego. Przewieziono je do 23. BLT, gdzie zostały zmontowane przez koreańskich specjalistów. Na przełomie lipca i sierpnia oblatano je, a obecnie przechodzą cykl prób odbiorczych. Mają się one zakończyć jeszcze w tym tygodniu, co umożliwi formalne wpisanie ich do ewidencji wojskowych statków powietrznych.

Obecnie w Polsce znajdują się dwa samoloty FA-50GF, które przechodzą proces odbiorów przed formalnym przejęciem i rozpoczęciem eksploatacji w Siłach Powietrznych – egzemplarz „5001” i... Fot. Mirosław Wasielewski

Jeszcze przed dostawą maszyn do Polski, w Republice Korei przeszkolenie przeszło sześciu pilotów i kilkudziesięciu techników, którzy umożliwią rozpoczęcie eksploatacji samolotów w Siłach Powietrznych. Bazą FA-50GF będzie lotnisko w Mińsku Mazowieckim, na których przez ostatnich kilkadziesiąt lat stacjonowały MiG-i-29 (do grudnia 2022 r.). Przebazowano je do 22. BLT w Królewie Malborskim, gdzie „mińskie” egzemplarze będą jeszcze kilka lat używane. Wycofane zostaną ostatecznie po osiągnięciu gotowości przez pierwsze eskadry wielozadaniowych FA-50PL i F-35A.

Konsekwentnie zwiększamy siłę polskich Sił Powietrznych. Będziemy i jesteśmy konsekwentni w tym procesie, a więc zastępujemy samoloty postsowieckie samolotami zachodniej produkcji. Tempo wymiany tej floty jest rekordowe. W ciągu roku doprowadziliśmy do tego, że nowe samoloty trafiły do wyposażenia Wojska Polskiego – skonstatował Mariusz Błaszczak.

W tym roku Siły Powietrzne przejmą 10 kolejnych samolotów w wersji GF, czyli zamówionej przez rząd Republiki Korei jako TA-50 Block 2 i doposażonej do standardu FA-50 Block 10. W roku 2025 mają rozpocząć się dostawy 36 lekkich samolotów wielozadaniowych FA-50PL/FA-50 Block 20, które mają zakończyć się w 2028 r. Te maszyny, m.in. dzięki wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej RTX PhantomStrike będą dysponowały zdolnością odpalania pocisków kierowanych „powietrze-powietrze” AIM-120 AMRAAM, w stosunku do szkolno-bojowych FA-50GF będą miały także rozszerzone możliwości zwalczania celów naziemnych/nawodnych. W perspektywie samoloty FA-50GF mają zostać zunifikowane pod względem wyposażenie z FA-50PL.

...i „5002”. Pozostałych 10 trafi do 23. BLT w Mińsku Mazowieckim jeszcze w tym roku. Fot. Mirosław Wasielewski

Umowy na zakup samolotów FA-50GF/FA-50PL została podpisana 16 września 2022 r. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Korea Aerospace Industries. W ramach dwóch umów o łącznej wartości 3,005 mld USD netto zakupiono 48 samolotów – 12 FA-50GF za 705 mln USD netto (dostawa samolotów w 2023 r., pozostałych elementów pakietu do końca 2025 r.) i 36 FA-50PL za 2,3 mld USD netto (dostawa 2025-2028). Umowy obejmują także pakiety szkoleniowe i wsparcie techniczne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc