Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Już w najbliższy weekend: Air Show powraca!

Fot. Paweł Bondaryk

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. W tym roku umiejętności najlepszych pilotów będzie można podziwiać na Lotnisku Warszawa-Radom w ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia 2023 roku. XVII edycję organizuje Agencja Mienia Wojskowego we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Po pięciu latach przerwy na radomskim niebie pojawią się samoloty i ekipy z 13 krajów. Po raz pierwszy w historii radomskiego Air Show zaplanowano pokazy wieczorne, które odbędą się w sobotę po zmierzchu. Niedzielną atrakcją będzie poranny wyścig samochodowy, którego zwycięzca po południu zmierzy się z… samolotem. Ale to nie jedyne niespodzianki, które przygotowali organizatorzy.

Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”, które nawiązuje do legendarnego wyczynu kapitana pilota Stanisława Skarżyńskiego. W 1933 roku Skarżyński jako pierwszy Polak przeleciał Ocean Atlantycki, pokonując samolotem RWD-5bis trasę z Senegalu do Brazylii. Z okazji 90-lecia tego wydarzenia, w specjalnej strefie edukacyjno-historycznej przygotowanej przez Muzeum Sił Powietrznych oraz placówki Muzeum Wojska Polskiego, zaprezentowana zostanie sylwetka i dokonania tego niezwykłego bohatera wraz z wieloma pamiątkami. Na terenie pokazów zostanie również przygotowana strefa dla najmłodszych uczestników z licznymi konkursami i zabawami oraz specjalną trasą na której będzie można zdobywać punkty.

Fot. Paweł Bondaryk

Honorowy patronat nad Międzynarodowymi Pokazami Lotniczymi Air Show Radom 2023 objął Prezydent RP Andrzej Duda. Wzorem poprzednich lat, podczas XVII edycji wydarzenia, w powietrznych akrobacjach swój kunszt lotniczy zaprezentują piloci z kilkunastu państw świata, rywalizujący w pokazach o tytuł najlepszego solisty. Przyznana zostanie też nagroda za najlepszy występ zespołowy i nagroda specjalna. Podczas pokazów widzowie będą mogli podziwiać czołowych pilotów i drużyny w powietrzu, a także z bliska zobaczyć samoloty, śmigłowce oraz uzbrojenie i wojskowy sprzęt wystawiany na naziemnych ekspozycjach. W trakcie imprezy zaprezentują się m.in. F-16 z Belgii „Belgian F-16 Solo Display”, JAS-39C Gripen z czeskich Sił Powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, ,,Rafale Solo Display” z Francji, „Hellenic F-16 Demo Team” z Grecji, „RAF Typhoon Display Team” z Wielkiej Brytanii i F-16 z Danii. Gwiazdą pokazów będzie zespół „Patrouille Suisse” ze Szwajcarii na samolotach F-5E Tiger II. Atrakcją dla uczestników będzie także najnowszy nabytek polskich Sił Powietrznych samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą. Korea Aerospace Industries Ltd. jest strategicznym partnerem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom 2023. Nie zabraknie również śmigłowców, będą obecne m.in. Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeski W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin z Litwy. Na radomskim lotnisku zapowiedziano też udział powietrznego tankowca KC-135 amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois.

W pokazach udział wezmą również statki powietrzne pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. To m.in. Zespół Akrobacyjny ,,Orlik” z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, ,,F-16 Tiger Demo Team” z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego czy samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także śmigłowców Mi-2, W-3, Mi-8, SW-4 Puszczyk i Mi-24, czy też transportowców C-130E Hercules i C-295M. Na niebie w defiladzie pokażą się wszystkie statki Sił Powietrznych RP, w tym również żegnające się powoli ze służbą MiG-i-29 i Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Fot. Paweł Bondaryk

- Zainteresowanie tym wydarzeniem przekroczyło nasze oczekiwania. Nasz profil na Facebooku polubiło już ponad 55 tys. osób, codziennie dostajemy mnóstwo pytań o atrakcje i program, również od widzów zagranicznych. Sprzedaliśmy niemal od razu wszystkie pakiety spotterskie, co najlepiej świadczy o tym, jak bardzo fani lotnictwa nie mogą się już doczekać pokazów – mówi Małgorzata Skrzypek dyrektor Biura Organizacyjnego Air Show Radom 2023. Bilety są nadal dostępne i najłatwiej kupić je online. - Doświadczenia z ubiegłych edycji pokazują, że im bliżej terminu pokazów tym trudniej zdobyć bilety wstępu, dlatego najwygodniej i najszybciej jest kupić bilety w sprzedaży internetowej. To pozwoli również uniknąć widzom kolejki do wejścia na pokazy – dodaje M. Skrzypek.

Bilety można kupować na stronie operatora tobilet.pl lub wchodząc na stronę Air Show Radom 2023 i klikając czerwony znaczek „kup bilet”. Wejściówki jednodniowe na sobotę, razem z pokazem wieczornym kosztują 70 zł, a na niedzielę 60 zł. W sprzedaży internetowej bilety normalne są tańsze o 10 zł, niż te które będą sprzedawane w kasach w dniu pokazów. Organizatorzy zapewniają również specjalne ceny dla rodzin z dziećmi, bezpłatny wstęp dla najmłodszych (do 6 lat) i seniorów 75+. Bilety ulgowe na jeden dzień kosztują 30 zł za osobę, niezależnie od terminu imprezy.

Fot. Paweł Bondaryk

Bezpłatny wstęp (bez konieczności odbierania biletu w kasie) na teren lotniska Warszawa-Radom obejmie dzieci do lat 6 z rodzicem lub opiekunem prawnym (który będzie miał swój bilet wstępu). Pozostali uprawnieni do darmowego wejścia będą pobierać swój bezpłatny bilet w kasach pierwszeństwa. Dotyczyć to będzie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, poszkodowanych weteranów misji zagranicznych Wojska Polskiego oraz kombatantów wojennych, umundurowanych żołnierzy zawodowych i pełniących terytorialną służbę wojskową, a także osób powyżej 75 roku życia.

Przewidziano też ulgowe bilety dla młodych – uczniów i studentów, a także starszych miłośników lotnictwa – emerytów oraz rencistów. Organizatorzy mają również specjalną ofertę na bilety rodzinne (przy zakupie minimum trzech można zaoszczędzić już 30 zł) i duże zniżki dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Fot. Paweł Bondaryk

W przygotowania do Air Show włączyli się również przewoźnicy kolejowi, którzy zapowiedzieli ciągły monitoring sprzedaży biletów i elastyczne podejście w reagowaniu na wzmożony ruch pasażerski na wybranych trasach do i z Radomia. Podróż pociągiem dla wielu widzów jest lepszą i bardziej ekologiczną alternatywą niż dojazd samochodem na pokazy. Pozwoli też ograniczyć korki i uniknąć problemów z parkowaniem auta na terenie miasta. Ze statystyk sprzedanych biletów w dwóch ostatnich edycjach radomskich pokazów lotniczych (2017, 2018) wynika, że najliczniej przybywali na nie mieszkańcy Lublina, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania i Katowic. Połączenia pociągów i informacje o aktualnych rozkładach jazdy można sprawdzić na www.portalpasazera.pl, https://rozklad-pkp.pl/ oraz https://www.intercity.pl/, a bilety kupić na stronie https://bilkom.pl/. Uczestnicy tegorocznego Air Show mogą skorzystać także z oferty PKP Intercity. Dzięki m.in. szybszym przejazdom na odcinku Warszawa – Radom przejazd ze stolicy jest krótszy nawet o kilkanaście minut. Z Warszawy dojedziemy m.in. pociągiem IC Orłowicz, IC Kinga, IC Kolberg czy IC Sienkiewicz. Podróżni z Krakowa dojadą do Radomia np. pociągiem IC Jagiełło czy IC Żeromski, a np. z Lublina m.in. IC Sztygar czy IC Bolko.

Fot. Paweł Bondaryk

Dla osób, które zdecydują się jednak na przyjazd własnym samochodem, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu przygotował specjalne parkingi z których publiczność pozostawiająca tam auta będzie dowożona autobusami na teren pokazów. Każdy posiadacz biletu parkingowego z parkingu organizowanego przez Gminę Radom, wraz z pasażerami auta, będzie uprawniony do darmowego przejazdu na lotnisko. W tym celu zostaną także uruchomione linie specjalne (parkingowe) o numerach P2, P3, P4 i P5 zapewniające dowóz z parkingów oraz linia P1, która dowiezie podróżnych z dworca PKP pod dwa główne wejścia na pokazy tj. od ul. Lubelskiej i od ul. Lotniczej. Z dworca na lotnisko będzie można dojechać również liniami nr 5, 11 i 14.

- Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z PKP i Gminą-Miastem Radom uda się nam zmniejszyć ruch na trasach dojazdowych i jednocześnie odciążyć miasto. Logistyka to podstawa każdego tak dużego przedsięwzięcia. Dzięki zaangażowaniu Gminy Radom zapewniony zostanie nie tylko sprawny transport miejski i dodatkowe parkingi, ale również dostawa wody – o co zadbają Wodociągi Miejskie – i utrzymanie porządku na terenie pokazów. Miasto włączy się również aktywnie w organizację przewozu osób z niepełnosprawnościami do wejścia na pokazy zlokalizowanego przy ul. Lotniczej. Synergia tych działań jest bardzo ważna. Chcemy, aby każdy widz mógł bezpiecznie dotrzeć na Air Show i miał tam zapewnione jak najlepsze warunki – podsumował przygotowania zastępca dyrektora Biura Organizacyjnego, gen. bryg. rez. Sławomir Żakowski.

Fot. Paweł Bondaryk

Warto pamiętać, że w tym roku bilety na Air Show Radom są imienne. Każda osoba, która będzie chciała kupić bilet musi podać swoje dane (imię i nazwisko), a wchodząc na teren lotniska – okazać ważny dokument tożsamości. To warunek konieczny z uwagi na wspólne bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Najlepiej wydrukowany bilet mieć ze sobą lub zapisać go wcześniej w telefonie.

Do zobaczenia na Air Show!

***

Pierwszy w historii Air Show odbył się w 1991 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu. Kolejne edycje imprezy organizowano w Dęblinie (1995 i 1998 r.) i Bydgoszczy (1996 r.), a od 2000 wydarzenie na stałe związało się z Radomiem. W ostatniej edycji, która odbyła się w 2018 roku, swoje umiejętności zaprezentowali lotnicy z 22 krajów, a radomskie lotnisko odwiedziło blisko 180 tysięcy widzów.

Organizatorem XVII edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom 2023 jest Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Podmiotami współdziałającymi są: Gmina-Miasto Radom, Polskie Porty Lotnicze S.A oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu S.A.

Partnerami strategicznymi Air Show Radom 2023 są: Korea Aerospace Industries Ltd., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ORLEN S.A. Jako partnerzy wspierający zaprezentują się Lockheed Martin, Leonardo oraz Eurofighter. Do grona partnerów i partnerów wydarzenia należą również Poczta Polska S.A., Pocztex, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Wśród głównych patronów medialnych Air Show Radom 2023  jest miesięcznik "Lotnictwo Aviation International".

Źródło: informacja prasowa Biura Organizacyjnego Air Show Radom 2023

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc