Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu AW169 dla Austrii

Pierwszy egzemplarz śmigłowca AW169B przeznaczonego dla Austrii w czasie jednego z lotów testowych. Fot. Tyrol Aviation

9 października włoscy i austriaccy spotterzy upublicznili zdjęcia śmigłowca Leonardo AW169B, pierwszego egzemplarza przeznaczonego dla nowego klienta eksportowego – Austrii.


Maszyna nosi obecnie rejestrację CSX82072 i numer seryjny 72014. Zdjęcia zostały wykonane w rejonie lotniska Venegono w północnej części Włoch, gdzie mieści się centrum montażu ostatecznego śmigłowców Leonardo we Włoszech. Dostawy użytkownikowi mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Międzyrządowa umowa pomiędzy Austrią i Włochami, o wartości 346 mln EUR, obejmuje dostawę osiemnastu wiropłatów wraz z wyposażeniem dodatkowym. Sześć z nich (AW169B) ma zostać dostarczonych w konfiguracji szkolno-treningowej, a pozostała dwunastka (AW169MA) w konfiguracji wielozadaniowej. Dodatkowo bazowa umowa obejmuje opcję rozszerzającą zamówienie kolejnych osiemnastu egzemplarzy (sześciu B i dwunastu MA). Wiropłaty mają pozwolić na wycofanie z linii obecnie eksploatowanych Aérospatiale Alouette III. Szkolenie austriackiego personelu wojskowego rozpoczęło się w połowie 2022 roku i jest oparte o fabryczny ośrodek szkoleniowy.

Co ciekawe, AW169B został wyposażony w płozy, a nie podwozie kołowe – tego typu opcja została przewidziana przez projektantów. Dotychczas zamawiający oraz producent nie upublicznili pełnej konfiguracji zamówionych śmigłowców. Należy podkreślić, że ważny wkład w program mają należące do Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., które dostarczają komponenty wyprodukowane w Polsce.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc