21 grudnia Agencja Uzbrojenia oraz Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowali o podpisaniu drugiej umowy wykonawczej z konsorcjum PGZ-WWR w sprawie zakupu i dostaw kolejnej partii podwozi przeznaczonych dla artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K.
Przedmiotem umowy jest dostawa 198 podwozi bazowych, które mają zostać dostarczone w latach 2024-27. Kontrakt ma wartość około 1,5 mld PLN brutto, a poza dostawami pojazdów obejmuje także pakiet logistyczno-szkoleniowy oraz dostosowanie do montażu sprzętu dowodzenia, łączności oraz układów nawigacji satelitarnej GPS. Wszystkie pojazdy dostarczy Jelcz Sp. z o.o. – zgodnie z upublicznionymi informacjami mowa o 90 egzemplarzach TS K-MRLS T45 P882.57 z zawieszeniem zależnym, a także 108 TS K-MRLS T85 883.57 z zawieszeniem niezależnym. Ta druga informacja jest niezwykle ciekawa, gdyż jest to pierwszy formalny kontrakt na ciężarówki Jelcz 3. generacji (publiczna prezentacja miała miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w bieżącym roku).
Cechą charakterystyczną 3. generacji Jelczy (w tym zamówionego modelu) jest nowa kabina załogi, która stylistyczne i koncepcyjnie przypomina rozwiązania amerykańskie z serii HEMTT.
Jak wskazuje Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A., szybkie zwiększenie potencjału w zakresie artylerii rakietowej jest jednym z priorytetów w procesie modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Jako Polska Grupa Zbrojeniowa aktywnie uczestniczymy w tym procesie. Doświadczenia z tempa i sposobu realizacji dostaw w ramach pierwszej umowy wykonawczej zawartej pomiędzy Konsorcjum PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia pokazały, że potrafimy wspólnie realizować to zadanie. Duża w tym zasługa zwłaszcza spółki Jelcz i całej jej załogi, która zwiększyła tempo produkcji podwozi na potrzeby zarówno tego, jak i pozostałych programów modernizacyjnych. Wypracowany z naszymi amerykańskimi i południowokoreańskimi partnerami model integracji polskich podwozi specjalnych z wyrzutniami obu tych kontrahentów to rozwiązanie unikatowe nie tylko w skali polskiego przemysłu obronnego.
W skład Konsorcjum PGZ-WWR wchodzi: PGZ S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A.. Dodatkowo, w programie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne przedsiębiorstwa z Grupy oraz podmioty krajowego przemysłu obronnego.
Przypomnijmy, pierwsza umowa wykonawcza (obejmująca 59 podwozi) została zamówiona w grudniu 2022 roku. W listopadzie bieżącego roku, pierwszy egzemplarz wyrzutni Homar-K, który został zintegrowany w Hucie Stalowa Wola S.A. został dostarczony do 18. Pułku Artylerii.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe: