Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek budowy przyszłego USS Doris Miller

25 sierpnia rozpoczęto proces budowy czwartego lotniskowca z napędem jądrowym typu Gerald R. Ford, czyli przyszłego USS Doris Miller. Fot. Hutington Ingalls Industries

25 sierpnia w stoczni Huntington Ingalls Industries w Newport News (Wirginia) odbyła się uroczystość uruchomienia procesu palenia blach przeznaczonych do budowy czwartego lotniskowca z napędem jądrowym typu Gerald R. Ford - przyszłego USS Doris Miller (CVN 81).


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Ponadto w grupie gości znalazło się sześciu przedstawicieli rodziny Dorisa Millera – pierwszego afroamerykańskiego marynarza, który otrzymał Krzyż Marynarki. Miller zginął 7 sierpnia 1943 roku na lotniskowcu eskortowym USS Liscome Bay (CVE 56) storpedowanym przez japoński okręt podwodny I-175. Będzie to pierwszy lotniskowiec w historii US Navy, który otrzyma nazwę na cześć czarnoskórego obywatela Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie drugi okręt, którego patronem będzie Doris Miller (pierwszym była fregata typu Knox – USS Miller FF-1091, która służyła w latach 1973-1991). Zerwano jednocześnie tradycję nazywania lotniskowców nazwiskami prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zgodnie z harmonogramem, stępka lotniskowca USS Doris Miller (CVN-81) ma zostać położona w 2026 roku. Na mocy wieloletniego kontraktu z Departamentem Obrony zaplanowano, że jednostka zostanie dostarczona w 2032 roku.

Stocznia Huntington Ingalls Industries w Newport News jest jedyną, która specjalizuje się w budowie lotniskowców w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jej pracownicy prowadzą prace przy budowie trzech z nich. Przyszły USS John F. Kennedy (CVN 79) znajduje się na końcowym etapie prac wyposażeniowych (na początku sierpnia tego roku stopień zaawansowania robót oceniono na 80%) - ma zostać dostarczony US Navy w 2024 roku. W sierpniu 2017 roku uruchomiono proces palenia blach przeznaczonych do budowy przyszłego USS Enterprise (CVN 80), zgodnie z harmonogramem uroczyste położenie stępki zaplanowano na luty 2022 roku.

W wyniku decyzji Kongresu, budowa przyszłych USS Enterprise i USS Doris Miller, odbywa się na mocy wieloletniego kontraktu zawartego pomiędzy Departamentem Obrony oraz Huntington Ingalls Industries. Jednoczesne zamówienie obu pozwala na wygospodarowanie sporych oszczędności budżetowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc