Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy radar TRML-4D na Ukrainie

Pierwszy radar TRML-4D trafił na Ukrainę wraz z zestawem IRIS-T. Fot. Hensoldt

20 października Hensoldt poinformował o dostarczeniu użytkownikowi, siłom zbrojnym Ukrainy, pierwszej wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej TRML-4D, która stanowi element systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T.


Zgodnie z komunikatem producenta, Hensoldt ma dostarczyć cztery radary – trzy pozostałe mają trafić na Ukrainę w ciągu najbliższych miesięcy. Udział powyższego podmiotu w realizacji projektu dostawy czterech zestawów ogniowych IRIS-T jest określona jako kwota „dwucyfrowych milionów EUR”.

TRML-4D to półprzewodnikowa trójwspółrzędna stacja z aktywną anteną z fazowanym szykiem (AESA), pracująca w centymetrowym paśmie C. Jej zasięg instrumentalny sięga 250 km (odległość wykrywanych celów) i 30 km (wysokość maksymalna wykrywanych celów). Hensoldt podaje, że TRML-4D może jednocześnie wykrywać do 1500 celów i wyznaczać ich trasy (dotyczy celów niemanewrujących). Przeszukiwanie przestrzeni powietrznej w elewacji jest realizowane elektronicznie, w przypadku przeszukiwania przestrzeni powietrznej w azymucie wspomagane mechanicznie poprzez rotację bloku antenowego (360°).

Według dostępnych informacji, IRIS-T znajdujące się w rękach ukraińskich przeszły już swój chrzest bojowy. Bazując na dostępnym materiale zdjęciowym, zestaw rozstawiony w pobliżu Kijowa przechwycił cele 19 października – według części źródeł, miały przyczynić się do zestrzelenia dwunastu pocisków manewrujących.

Zgodnie z deklaracjami rządu Republiki Federalnej Niemiec, drugi zestaw ma zostać dostarczony Ukrainie do końca bieżącego roku. Kolejne dwa trafią na początku przyszłego roku, a trzy kolejne w następnych miesiącach. Obok firmy Hensoldt ważnym partnerem Diehl Defence w realizacji kontraktu jest także koncern Airbus, który dostarcza system kierowania ogniem IBMS-FS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc