Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy niemiecki KC-130J Super Hercules ukończony

Fot. Luftwaffe

27 stycznia Luftwaffe zaprezentowała zdjęcia pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego Lockheed Martin KC-130J Super Hercules, który zakończył fazę montażu ostatecznego w zakładach producenta w Marietta w stanie Georgia.

Przed maszyną faza prób naziemnych oraz naniesienie powłoki malarskiej, a później testy w powietrzu. Ogółem Berlin zamówił trzy tego typu samoloty, które dołączą do trzech (już dostarczonych) samolotów transportowych C-130J-30 Super Hercules. Ogółem wspólna francusko-niemiecka eskadra wyposażona w maszyny rodziny C-130J Super Hercules będzie dziesięcioma samolotami, w tym pięcioma KC-130J. Dwa francuskie KC-130J zostały już dostarczone i są wykorzystywane operacyjnie przez mieszane francusko-niemieckie załogi. Podobnie jak one, także KC-130J w barwach Luftwaffe będą zdolne do uzupełniania paliwa w powietrzu przy pomocy dwóch giętkich przewodów tankujących – w tej roli będą wspierać flotę samolotów Airbus A400M Atlas.

Republika Federalna Niemiec zamówiła sześć maszyn rodziny C-130J Super Hercules w 2018 roku. Celem tego projektu było uzupełnienie potencjału lotnictwa transportowego, które opiera się przede wszystkim na większych Airbus A400M Atlas, które (jak wykazały doświadczenia) nie nadają się (choćby pod względem ekonomicznym) do części zadań. Tą samą drogą poszła wcześniej Francja, a także Turcja. W celu ograniczenia kosztów eksploatacji mikrofloty, władze francuskie i niemieckie podpisały umowę o utworzeniu wspólnej eskadry, która stacjonuje na terytorium Francji (Base Aérienne 105 w Évreux). Dostawy trzech transportowych C-130J-30 Super Hercules w barwach Luftwaffe zrealizowano do końca sierpnia 2022 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc