27 lipca koncern Leonardo przeprowadził oblot pierwszego egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca AW149 zamówionego przez Agencję Uzbrojenia na potrzeby Wojska Polskiego. Maszyna spędziła w powietrzu 40 minut.
Śmigłowiec, noszący numer fabryczny 49104, wystartował z fabrycznego lotniska koncernu Leonardo w Vergiate, w czasie lotu dokonano także przelotu nad jeziorem Maggiore. Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, pierwsze dwa egzemplarze mają zostać odebrane przez zamawiającego w drugiej połowie bieżącego roku. Łącznie 32 AW149 będą stanowić wyposażenie pododdziałów 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Najprawdopodobniej pierwszą okazją do publicznego debiutu w Polsce będzie sierpień, kiedy odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego (połączone z defiladą lądowo-powietrzną), a także Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 w Radomiu.
Kontrakt na 32 AW149, o wartości 8,250 mld PLN, został podpisany przez Agencję Uzbrojenia oraz należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A. w lipcu 2022 roku. Całość ma zostać zrealizowana do 2029 roku. Obecnie docelowa konfiguracja wyposażenia pozostaje niejawna. Wiadomo, że układ napędowy będzie składać się z silników General Electric CT7-2E1, a podstawowym uzbrojeniem klasy powietrze-ziemia będą zamówione w Stanach Zjednoczonych Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire.
Dla koncernu Leonardo realizacja umowy na produkcję i dostawy śmigłowców AW149 to nie jedyny kontrakt dotyczący produkcji i dostaw wiropłatów na potrzeby Wojska Polskiego. W bieżącym roku do eksploatacji mają trafić także śmigłowce AW101 w konfiguracji ZOP z modułem CSAR, które trafią do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w liczbie czterech sztuk.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Bardzo wystające poza obrys kadłuba te dysze silników GE i bez rozpraszaczy gazów.
A tak reklamowano że śmigłowce będą powstawać w Świdniku...
Chociaż jakiś offset?
Jaki Polski,dla Polski!jest różnica?