Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy lot polskiego AW149

Fot. Tiziano Capenti - https://twitter.com/aplace2land

27 lipca koncern Leonardo przeprowadził oblot pierwszego egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca AW149 zamówionego przez Agencję Uzbrojenia na potrzeby Wojska Polskiego. Maszyna spędziła w powietrzu 40 minut.

Śmigłowiec, noszący numer fabryczny 49104, wystartował z fabrycznego lotniska koncernu Leonardo w Vergiate, w czasie lotu dokonano także przelotu nad jeziorem Maggiore. Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, pierwsze dwa egzemplarze mają zostać odebrane przez zamawiającego w drugiej połowie bieżącego roku. Łącznie 32 AW149 będą stanowić wyposażenie pododdziałów 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Najprawdopodobniej pierwszą okazją do publicznego debiutu w Polsce będzie sierpień, kiedy odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego (połączone z defiladą lądowo-powietrzną), a także Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 w Radomiu.

Kontrakt na 32 AW149, o wartości 8,250 mld PLN, został podpisany przez Agencję Uzbrojenia oraz należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A. w lipcu 2022 roku. Całość ma zostać zrealizowana do 2029 roku. Obecnie docelowa konfiguracja wyposażenia pozostaje niejawna. Wiadomo, że układ napędowy będzie składać się z silników General Electric CT7-2E1, a podstawowym uzbrojeniem klasy powietrze-ziemia będą zamówione w Stanach Zjednoczonych Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire.

Dla koncernu Leonardo realizacja umowy na produkcję i dostawy śmigłowców AW149 to nie jedyny kontrakt dotyczący produkcji i dostaw wiropłatów na potrzeby Wojska Polskiego. W bieżącym roku do eksploatacji mają trafić także śmigłowce AW101 w konfiguracji ZOP z modułem CSAR, które trafią do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w liczbie czterech sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pierwszy lot polskiego AW149”

  1. Bardzo wystające poza obrys kadłuba te dysze silników GE i bez rozpraszaczy gazów.
    A tak reklamowano że śmigłowce będą powstawać w Świdniku...
    Chociaż jakiś offset?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc