Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Agencja Uzbrojenia informuje o postępach prac przy śmigłowcach AW149

Fot. Agencja Uzbrojenia

23 marca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował o postępach prac przy realizacji umowy dostaw 32 wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149, które zostały zamówione w lipcu 2022 roku.

Jak wskazuje rzecznik prasowy, pierwsze dwa egzemplarze znajdują się już na etapie montażu finalnego. Odbiór, według harmonogramu, spodziewany jest na drugą połowę bieżącego roku. Kolejnych sześć sztuk ma zostać dostarczonych w 2024 roku. Cały program ma zostać zrealizowany do 2029 roku – kosztuje on Skarb Państwa 8,250 mld PLN.

Pomimo faktu, że program jest realizowany od dłuższego czasu, szczegóły dotyczące docelowej konfiguracji nie są publicznie znane. W październiku 2022 roku General Electric ujawnił, że dostarczy silniki CT7-2E1. Dodatkowo, w marcu bieżącego roku, amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży Polsce 800 kierowanych pocisków przeciwpancernych Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire, które mają stanowić główny oręż powietrze-ziemia AW149 – nieoficjalnie proces integracji został już zrealizowany, podobnie jak próby weryfikujące zrealizowane. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Narodowej, zamówiona przez Polskę konfiguracja obejmuje systemy samoobrony, obserwacyjno-celownicze oraz uzbrojenie obejmujące także pociski niekierowane oraz systemy strzeleckie.

Śmigłowce AW149, których formalnym dostawcą będą należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., trafią do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W bieżącym roku to nie jedyny nowy typ wiropłata, który zostanie wdrożony do Wojsk Polskiego – także w tym roku Brygada Lotnictwa MW ma odebrać cztery AW101, które pozwolą na zapoczątkowanie procesu wymiany obecnie eksploatowanych Mil Mi-14PŁ oraz PŁ/R. W obu przypadkach nie można wykluczyć, że zakupy obu typów śmigłowców będą kontynuowane w przyszłości.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc