Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy holenderski okręt przeciwminowy nowej generacji w budowie

Ceremonia położenie stępki Zr.Ms. Vlissingen. Fot. Naval Group

14 czerwca w stoczni Naval Group w bretońskim Lanester położono stępkę Zr.Ms. Vlissingen, pierwszego holenderskiego okrętu przeciwminowego nowej generacji.

Przyszły Vlissingen to drugi z zakontraktowanych dwunastu okrętów-matek (bazowców) zrobotyzowanych systemów przeciwminowych, powstających dla sił morskich Królestwa Belgii i Królestwa Niderlandów w ramach programu rMCM (replacement Mine Counter Measures, pol. wymiana systemu przeciwminowego). Każda z flot otrzyma ich po sześć. Zr.Ms. Vlissingen ma być przekazany Koninklijke Marine w 2025 roku. Budowa pierwszego w ogóle z okrętów-matek, BNS Ostende dla Belgii, rozpoczęła się w końcu ubiegłego roku.

W wyniku międzynarodowego przetargu realizacja programu rMCM została w 2019 roku zlecona konsorcjum Belgium Naval & Robotics, utworzonemu przez Naval Group i ECA Group. Przewiduje on dostarczenie belgijskiemu Marinecomponent i niderlandzkiej Koninklijke Marine dwunastu platform przeciwminowych (bazowców MCMPF od Mine Counter Measures Platform) i około stu bezzałogowców różnej klasy, zintegrowanych w „zestawach narzędzi” przeciwminowych (MCM toolbox), w które zostaną wyposażone okręty.

Kership, spółka joint venture pomiędzy Naval Group i Chantiers Piriou, odpowiada za produkcję platform MCMPF, które są montowane w Concarneau (stocznia Piriou) i Lanester (Naval Group). Następnie wszystkie zostaną wyposażone przez Piriou w Concarneau.

Naval Group, jako główny projektant i wykonawca, jest odpowiedzialny za projekt okrętów, ogólną integrację, testy i uruchomienie systemu misji (system walki i system przeciwminowy). ECA Group, jako współwykonawca, odpowiada za system pojazdów bezzałogowych. Zostaną one wyprodukowane w fabryce ECA Group w belgijskiej Ostendzie, którą otwarto zupełnie niedawno - 10 czerwca. Serwis okrętów będzie prowadzony w Belgii w ścisłej współpracy pomiędzy Marinecomponent a Naval Group Belgium, z pomocą jej partnera, lokalną stocznią Flanders Ship Repair w Zeebrugge.

Model Zr.Ms. Vlissingen. Fot. Defensie

Bazowce MCMPF będą zdolne wytrzymać nieodległe eksplozje podwodne. Ich wyporność wyniesie 2800 ton, zaś wymiary 82,6×17 m. Będą to więc największe okręty przeznaczone bezpośrednio do działań MCM. Prędkość wyniesie 15,3 węzła, zasięg ponad 3500 mil morskich, a załogę stanowić będzie 63 ludzi (załoga podstawowa 33). W skład przenoszonego przez okręty-matki toolboxu wejdą: autonomiczne pojazdy podwodne A18-M z sonarami UMISAS, wykorzystującymi interferometryczną aperturę syntetyczną (synthetic aperture sonars, InSAS), przeznaczone do wstępnego wykrywania min; zdalnie sterowane pojazdy do identyfikacji obiektów niebezpiecznych Seascan Mk 2 i ich neutralizacji K-Ster; trały wzbudnikowe (podsystem magnetyczny od OBR Centrum Techniki Morskiej S.A., zaś akustyczny od Patria Oy), kutry bezzałogowe Inspector 90, wiropłaty bezzałogowe UMS V200 Skeldar, skonteneryzowane stanowisko dowodzenia C2 z konsolami operatorskimi do planowania i kierowania misjami rMCM, systemy zarządzania walką minową UMISOFT (od ECA Group, powiązany z C2) i SMMD (od Naval Group, powiązany z okrętami), system wodowania i wybierania kutrów, system wodowania i wybierania bezzałogowców podwodnych oraz wyposażenie pomocnicze, obejmujące serwis, kontenery i pojemniki transportowe, części zamienne i narzędzia specjalistyczne. Oprócz toolboxu przeciwminowego zabiorą dwie hybrydowe łodzie motorowe o długości 7 m. Do wodowania kutrów Inspector posłużą bramownice ze specjalnymi kołyskami i dziobowym wysięgnikiem z linami prowadzącymi. Okręty będą też miały suwnicę podstropową o udźwigu 3 ton do przemieszczania bezzałogowców w ładowni, jak też żuraw na rufie o udźwigu 15 ton. Testy systemu wodowania kutrów Inspector, jak też pojazdów podwodnych odbyły się przy wysokich stanach morza zakończyły się powodzeniem na początku tego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc