Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy egzemplarz samolotu C-295MW przekazany Indiom

Fot. Airbus

13 września koncern Airbus poinformował o przekazaniu pierwszego egzemplarza lekkiego samolotu transportowego C-295MW Siłom Powietrznym Indii. Tym samym zapoczątkowano proces dostaw, które łącznie mają objąć 56 egzemplarzy.

Zgodnie z komunikatem, maszyna ma zostać przebazowana do Delhi w ciągu najbliższych dni pilotowana przez mieszaną załogę składającą się z personelu lotnictwa wojskowego Indii oraz koncernu Airbus. Łącznie z Hiszpanii dostarczonych zostanie szesnaście egzemplarzy (kolejny w maju 2024 roku, a pozostałe w tempie jeden miesięcznie do sierpnia 2025 roku). Pozostałych 40 ma powstać na licencji w zakładach Tata Advanced Systems Limited w Indiach. Obecnie prowadzone jest już szkolenie personelu produkcyjnego, które odbywa się w zakładach koncernu Airbus. Dostawy z indyjskiej linii montażowej rozpoczną się we wrześniu 2026 roku. Całość pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych lekkich samolotów transportowych Hawker Siddeley HS 748.

Program C-295 to jeden z największych sukcesów koncernu Airbus w segmencie lotnictwa wojskowego. Dotychczasowe zamówienia opiewają na 283 egzemplarzy spośród których dostarczono około 210. Ważnym punktem przemysłowym projektu są zakłady Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe, z którego korzystają użytkownicy samolotów z Polski oraz innych państw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc