Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy czołg Abrams utracony przez Ukraińców? [WIDEO]

Siły Zbrojne Ukrainy utraciły pierwszy czołg M1A1 SA Abrams, dostarczony w ramach pomocy wojskowej z zasobów US Army. Fot. Telegram

23 lutego w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiło się pierwsze zdjęcie i krótki film nienajlepszej jakości, potwierdzające utratę pierwszego należącego do Sił Zbrojnych Ukrainy czołgu M1A1 SA Abrams spośród 31 dostarczonych w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej.

Zdarzenie zostało nagrane za pomocą kamery bezzałogowego statku powietrznego. Na kadrach widoczny jest płonący czołg M1A1 SA Abrams, rażony za pomocą drona FPV. Za zniszczenie Abramsa ma odpowiadać żołnierz 15. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego z pododdziału szturmowego, którym dowodzi oficer o pseudonimie Kołowrat. Najwyraźniej w wyniku trafienia doszło do zapłonu amunicji umieszczonej w magazynie w niszy wieży, ale załoga – najwyraźniej – nie ucierpiała.

Abrams należał do 47. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, a do zdarzenia doszło niedaleko wsi Berdyczi na zachód Awdijiwki. Czołg nie był wyposażony w żaden dodatkowy pancerz, w odróżnieniu np. od Leopardów 2, na których mocowane są moduły pancerza reaktywnego Kontakt-1.

Nie znamy dalszych losów wozu, wiemy jedynie, że załoga miała się ewakuować w komplecie. Było to możliwe dzięki temu, że prawdopodobnie nie doszło do eksplozji pocisków wielozadaniowych nabojów znajdujących się w magazynie, a jedynie do zapłonu ładunków miotających. Izolowany magazyn amunicji jakoby ochronił załogę przed poważniejszymi obrażeniami. Co do samego czołgu, został porażony w rejonie Awdijiwki, zajętej wcześniej przez siły rosyjskie. Oznacza to, że istnieje ryzyko, że Rosjanom uda się go zdobyć. Jest ono tym wyższe, że Ukraińcy mogą mieć problem z ewakuowaniem go na własne tyły (zresztą nie byłoby to łatwe zadanie i dla Rosjan ze względu na znaczną masę wozu). Tym samym istnieje ryzyko, że strata będzie w praktyce bezpowrotną. Według niepotwierdzonych informacji mogło już wcześniej dojść do uszkodzenia dwóch wozów tego typu.

Rosyjski sukces ma też swoją wartość propagandową, doszło bowiem do zniszczenia (ciężkiego uszkodzenia?) jednego z symboli amerykańskiej potęgi, jak również zachodniej pomocy dla Ukrainy. Wątpliwe by rosyjski aparat propagandowy przejął się zaawansowanym wiekiem pojazdu. Warto dodać, że niedawno Siły Zbrojne Ukrainy utraciły jeszcze bardziej cenny czołg saperski M1150 ABV.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc