Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Black Hawk przygotowywany do służby w RPA

29 grudnia firma Leading Edge Aviation poinformowała o przygotowaniu wielozadaniowego śmigłowca Sikorsky UH-60A Black Hawk do służby operacyjnej, która ma rozpocząć się w lutym 2018 roku.

Maszyna została zakupiona na aukcji demobilu w Stanach Zjednoczonych za sumę około 2 mln dolarów. W służbie w US Army służyła pod rejestracją 80-23446, a po wycofaniu została wystawiona na sprzedaż. Co ciekawe wojsko nie zdemontowało całego wyposażenia – pozostawiono rozpraszacze gazów wylotowych, mające ograniczyć skuteczność pocisków naprowadzanych na podczerwień. Śmigłowiec trafił do RPA w październiku i wówczas rozpoczęto jego remont i adaptację do nowej roli – maszyny przeciwpożarowej. Najprawdopodobniej wkrótce dołączą do niego kolejne egzemplarze.

Leading Edge Aviation jest usługodawcą pracującym na zlecenie władz RPA. W poprzednich latach do zadań przeciwpożarowych wykorzystywała parę UH-1 Huey, jednak większe możliwości operacyjne powodują, że operatorzy coraz częściej decydują się na zakupy używanych bądź fabrycznie nowych (S-70i) Black Hawków. W przypadku sprzętu z nadwyżek sprzętowych US Army zdecydowała się Australia (w sierpniu dziesięć UH-60A zakupiła StarFlight Australia, która ma realizować zadania wsparcia służb porządku publicznego na terenie kraju).

Na początku 2017 roku około 30 operatorów cywilnych posiadało około 140 UH-60A sprzedanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych jako demobil. Biorąc pod uwagę rynek, Sikorsky Aircraft Corp. realizuje program wsparcia logistycznego dla chętnych podmiotów.

(ŁP) Foto: Hylton Spencer
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc