Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza misja misyjnej fregaty

Fot. Tanja Wendt

20 października niemiecka fregata Baden-Württemberg wraz z załogą Delta opuściła swój port macierzysty w Wilhelmshaven, aby wziąć udział w misji zagranicznej UNIFIL. To pierwsza misja fregaty typu 125 zaprojektowanej i zbudowanej właśnie do długotrwałego uczestnictwa w operacjach ekspedycyjnych, z dala od bazy.

Baden-Württemberg jest prototypem serii czterech fregat „ekspedycyjnych” Klasse 125. Rozpoczęty rejs będzie pierwszym praktycznym sprawdzianem zdolności tych jednostek do wypełniania statutowych zadań. Zanim okręt dołączy do misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon, pol. Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie), wyruszy najpierw w tranzyt do Limassol (Cypr). Stamtąd Baden-Württemberg będzie wspierała nadzór nad ruchem morskim i szkolenia libańskiej marynarki wojennej u wybrzeży Libanu w ramach UNIFIL do połowy stycznia 2024 roku.

Fregaty typu 125/Baden-Württemberg zostały zaprojektowane od podstaw, w oparciu o niemieckie doświadczenia operacyjne z ostatnich dziesięcioleci. Są przeznaczone do wspierania obecnych i przyszłych misji stabilizacyjnych. Spektrum zadań obejmuje przede wszystkim nadzór morski w regionach kryzysowych na całym świecie, takich jak misje kontroli embarga lub operacje antypirackie.

Okręty typu F125, to duże jednostki o wyporności 7200 t, długości 149,0 m, wyposażone w napęd CODLAG zapewniający prędkość 26 węzłów. Są zdolne do przebywania w rejonie misji przez cztery miesiące, dostępne w morzu przez 5000 godzin rocznie i mają 68-miesięczny cykl międzyremontowy. Ponadto F125 są obsługiwane przez dwie 126-osobowe załogi, zmieniające się co cztery miesiące. Zabierają też 50 operatorów sił specjalnych, a do ich dyspozycji są cztery 11-metrowe łodzie motorowe i dwa śmigłowce NH90.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc