Zaloguj

Pierwsza fregata przeciwlotnicza FREMM DA w służbie czynnej

Fregata Alsace rozpoczęła służbę aktywną. Fot. Marine nationale

22 listopada fregata Alcase typu FREMM DA rozpoczęła służbę czynną we francuskiej Marine nationale.

Alsace (D 656) to jedna z pary fregat (drugą jest Lorraine D 657) typu FREMM DA (Frégate Européenne Multimissions de Défense Aérienne, pol. europejska fregata wielozadaniowa obrony powietrznej).

Wariant Défense Aérienne od pozostałych francuskich FREMM-ów wyróżnia się kilkoma modyfikacjami. Chodzi m.in. o zwiększenie mocy i zastosowanie większej liczby modułów nadawczych w wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej Thales Herakles, uaktualnienie oprogramowania systemu zarządzania walką Naval Group SETIS, dodanie trzech konsol wielofunkcyjnych w bojowym centrum informacyjnym do obsługi systemu walki, czy poszerzony zestaw środków łączności. Skorygowano też kształt masztu na śródokręciu, aby miał jak najmniejszy negatywny wpływa na działanie Heraklesa. Ponadto podwojono liczbę zabieranych pocisków przeciwlotniczych MBDA Aster-15 i Aster-30 - do 32 sztuk. Korzystając z doświadczenia zdobytego w produkcji i rozwoju już dostarczonych FREMM-ów, obejmuje ona również ewolucję zdolności w odpowiedzi na szybkie zmiany w nowych kluczowych technologiach (łączności, cyberobrony itp.). Zachowano przy tym inne możliwości bojowe FREMM-ów w wersji bazowej, optymalizowanej do walki podwodnej.

Stępkę Alsace położono w lutym 2018 roku w stoczni Naval Group w Lorient, wodowanie odbyło się 18 kwietnia 2019 w październiku 2020 roku okręt pierwszy raz wyszedł w morze na próby. Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia DGA (Direction générale de l'armement) odebrała fregatę Alsace od producenta 16 kwietnia tego roku. Naval Group ma do zdania jeszcze jedną fregatę tego typu, po czym program zostanie zakończony.

Dwa FREMM-y DA, wraz z parą starszych fregat przeciwlotniczych typu Horizon (przeznaczonych do modernizacji), których modernizacja jest właśnie przygotowywana, będą zapewniały strefową obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową najważniejszych jednostek floty: lotniskowca atomowego Charles de Gaulle i śmigłowcowców typu Mistral oraz grup okrętowych wokół nich skoncentrowanych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc