Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stępka trzeciej greckiej fregaty na miejscu

Fot. Naval Group

Z opóźnieniem, francuska państwowa grupa stoczniowa Naval Group poinformowała, że 15 kwietnia w krytym suchym doku stoczni w Lorient położono stępkę trzeciej greckiej fregaty typu FDI HN.

Formion jest ostatnią z serii trzech jednostek przeznaczonych dla Marynarki Wojennej Republiki Grecji. Umowę zawarli 24 marca 2020 roku dyrektor Generalnej Dyrekcji Inwestycji Obronnych i Uzbrojenia wadm. w st. spocz. Aristidis Aleksopulos oraz prezes i dyrektor generalny Naval Group Pierre Éric Pommellet. Kontrakt przewiduje opcję na czwartą fregatę, ale na razie jej nie uruchomiono.

Tempo produkcji tych awangardowych okrętów jest ekspresowe. Stępkę prototypowego Kimona położono w grudniu 2021 roku, zaś jego wodowanie odbyło się w październiku ubiegłego roku. Obecnie fregata jest szykowana do prób morskich.

Fregata FDI HN (Frigates for Defence and Intervention Hellenic Navy, pol. fregaty obronno-interwencyjne dla Marynarki Wojennej Grecji) cechuje się wysokim poziomem zdolności operacyjnych we wszystkich domenach działań morskich: przeciw okrętom nawodnym i podwodnym, przeciw celom powietrznym i projekcji sił specjalnych. Jego obronę powietrzną i nawodną zapewniają nowoczesne sensory, w tym Thales Sea Fire, całkowicie cyfrowy radar wielofunkcyjny z czterema aktywnymi antenami ścianowymi AESA.

FDI HN jest wyposażony w zintegrowany maszt, który łączy wszystkie zasadnicze czujniki, umożliwiając stały, niezakłócony dozór 360°. Jest to też pierwsza fregata na rynku, która jest natywnie wyposażona w dwa centra danych, w których znajdują się prawie wszystkie aplikacje okrętu.

Dane techniczne FDI HN: wyporność: 4500 ton, długość: około 122 m, szerokość: 18 metrów, prędkość maksymalna: 27 węzłów. Fregata zabiera śmigłowiec o masie startowej do 10 ton i bezzałogowy statek powietrzny VTOL (UAV).

Głównym uzbrojeniem FDI HN są: 32 pociski przeciwlotnicze MBDA Aster opracowane przez MBDA, osiem pocisków przeciwokrętowych MBDA Exocet MM40 Block 3C, rakietowy system obrony bezpośredniej RAM, dwie zdwojone wyrzutnie torped Naval Group MU90, 76 mm armatę Leonardo Super Rapido, system przeciwtorpedowy Naval Group CANTO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc