28 października Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych znajdują się już pierwsi żołnierze Wojska Polskiego, którzy mają przejść szkolenie w obsłudze i użyciu czołgów M1A2 Abrams, które mają trafić na uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Żołnierze, którzy mają stanowić kadrę instruktorską, trafili do ośrodka Orchard Combat Training Center w stanie Idaho. Powyższy obiekt jest zarządzany przez dowództwo Gwardii Narodowej tego stanu i od lat odpowiada za szkolenie personelu jednostek zmechanizowanych eksploatujących czołgi, bojowe wozy piechoty oraz transportery kołowe. Co ciekawe, obecność polskich żołnierzy i rozpoczęcie kursu szkoleniowego ma miejsce przed autoryzowaniem sprzedaży czołgów przez Departament Stanu, a także podpisaniem międzyrządowej umowy LoA pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Polską. Tego typu procedura jest niecodzienna.
Przypomnijmy, rząd polski ogłosił zamiar zakupu 250 czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams 14 lipca bieżącego roku. Zgodnie z deklaracjami, projekt może kosztować około 23 mld PLN - szczegóły mają zostać upublicznione przez administrację Stanów Zjednoczonych po zatwierdzeniu wniosku eksportowego przez Departament Stanu. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wyposażyć w nie pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej – przede wszystkim 19. Lubelską Brygadę Zmechanizowaną z Lublina oraz 1. Warszawską Brygadę Pancerną z Wesołej. Co ciekawe, dla kadry tej ostatniej jednostki będzie to kolejne, w ostatnich latach, przezbrojenie – od 2016 roku zaczęły trafiać do niej czołgi Leopard 2A5 (pochodzące z 34. Brygady Kawalerii Pancernej). Jak wskazał, w październiku bieżącego roku, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz – obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna posiada nadaną kategorię gotowości, która umożliwia jej realizację zadań zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo MON wskazuje, że w kompleksie Wesoła, będącym miejscem stacjonowania 1. BPanc, znajduje się 187 stanowisk garażowych, przeznaczonych do przechowywania sprzętu wojskowego. Ponadto, w garnizonie Wesoła jest realizowana inwestycja dotycząca budowy dwóch budynków garażowych dla wojskowych pojazdów mechanicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na kolejne miejsca garażowe, docelowo zapewniające przechowywanie zasadniczego sprzętu wojskowego brygady.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Wszystko wskazuje na bliski termin zakupu tych maszyn dla sił zbrojnych RP a więc podpisania stosownych umów na cały system Abrams wraz ze wsparciem eksploatacji tych czołgów na najbliższe lata co niewątpliwie wzmocni potencjał armii lecz pytanie pozostaje tylko co będzie miał polski przemysł i gospodarka z tego kontraktu gdyż przy planowanych tak ogromnych wydatkach ponad 20 mld złotych na ten cel część z tych pieniędzy powinna zostać w kraju...
Skoro już kupujemy to niech się szkolą. Bez dobrej załogi to nawet najlepszy czołg jest tylko kupą stali.