Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pech misji VV22

Usterka systemu napędowego II stopnia spowodowała, że misja VV22 zakończyła się niepowodzeniem. Fot. ESA

21 grudnia z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej doszło do startu rakiety nośnej Vega-C, której ładunkiem były dwa satelity obserwacyjne Pléiades Neo. Niestety misja zakończyła się niepowodzeniem.

Zgodnie z komunikatem operatora, problemy odnotowano około 150 sekund po starcie – anomalia została zaobserwowana kilka sekund po odłączeniu I stopnia rakiety i uruchomienia silnika Zefiro 40 II stopnia. Dane telemetryczne wskazały zejście z planowanej trajektorii lotu – kolejne etapy lotu były realizowane zgodnie z wcześniej przygotowanym programem (separacja osłony aerodynamicznej, uruchomienie silnika III stopnia). Niestety po osiągnięciu wysokości 110 km, stopień z ładunkiem zaczął opadać kończąc swój lot w Oceanie Atlantyckim. Jak wskazuje Arianespace, dane telemetryczne wskazały pojawienie się zjawiska podciśnienia pracy silnika Zefiro-40 – szczegóły mają zostać analizowane w najbliższych dniach.

Dla programu Vega-C był to drugi start operacyjny (pierwszy miał miejsce 13 lipca 2022 roku). Jednocześnie pierwszy, który zakończył się fiaskiem. W przyszłym roku zaplanowano dziewięć. Rozwój powyższego modelu rakiety został zapoczątkowany w 2014 roku.

Jednocześnie nieudany start to problem dla koncernu Airbus Defence and Space, który miał być operatorem rozbudowywanej konstelacji Pléiades Neo. Dane dostarczane przez urządzenia miały trafiać do klientów wykupujących usługi u powyższego operatora.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc