Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pancyr - amerykański łup z Libii

Jeden z zestawów przeciwlotniczych Pancyr zdobyty przez siły rządowe na wojskach gen. Haftara w Libii. Obecnie trudno określić, czy Amerykanie przejęli egzemplarz pochodzący z Rosji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Fot. Twitter/IiiTango

28 stycznia media brytyjskie ujawniły, że Stany Zjednoczone Ameryki w ubiegłym roku weszły w posiadanie samobieżnego zestawu przeciwlotniczego 96K6 Pancyr-S1 produkcji rosyjskiej, który został zdobyty przez libijskie siły rządowe na wojskach dowodzonych przez gen. Chalifa Bilkasim Haftara.Zgodnie z upublicznionymi informacjami, pojazd został załadowany na pokład ciężkiego samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III, który przyleciał po ładunek na lotnisko w pobliżu Trypolisu. Stamtąd udał się do bazy Ramstein w Republice Federalnej Niemiec. Później, według danych dostępnych w Internecie, maszyna powróciła na macierzyste lotnisko Charleston w Karolinie Południowej. Oficjalnie powodem interwencji amerykańskiej była obawa, aby system nie trafił w niepowołane ręce, co mogłoby skutkować m.in. próbą zestrzelenia jakiegoś samolotu pasażerskiego.

Media brytyjskie, bazujące na źródłach nieoficjalnych, nie informują o szczegółach operacji. Siły wierne gen. Haftarowi są wyposażone w zestawy Pancyr-S1 dostarczane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Federację Rosyjską. Główną różnicą między nimi jest nośnik (ciężarówki MAN SX bądź Kamaz 6560). Z całą pewnością sprawny zestaw będzie ważnym źródłem informacji wywiadowczych dla Amerykanów i ich sojuszników. Możliwe będzie m.in. przetestowanie jednego z najnowszych rosyjskich systemów przeciwlotniczych przeciwko samolotom 5. generacji.


Sprawę skomentowała także strona rosyjska, której przedstawiciele stwierdzili, że łupy wojenne i wywiadowcze są normalnym następstwem zaangażowania w konflikt. Przypomnijmy, m.in. w czasie wojny z Gruzją wojska rosyjskie zdobyły takie elementy uzbrojenia jak przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom czy kompletną wyrzutnię systemu obrony powietrznej SPYDER.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pancyr - amerykański łup z Libii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc