Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pancyr - amerykański łup z Libii

Jeden z zestawów przeciwlotniczych Pancyr zdobyty przez siły rządowe na wojskach gen. Haftara w Libii. Obecnie trudno określić, czy Amerykanie przejęli egzemplarz pochodzący z Rosji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Fot. Twitter/IiiTango

28 stycznia media brytyjskie ujawniły, że Stany Zjednoczone Ameryki w ubiegłym roku weszły w posiadanie samobieżnego zestawu przeciwlotniczego 96K6 Pancyr-S1 produkcji rosyjskiej, który został zdobyty przez libijskie siły rządowe na wojskach dowodzonych przez gen. Chalifa Bilkasim Haftara.Zgodnie z upublicznionymi informacjami, pojazd został załadowany na pokład ciężkiego samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III, który przyleciał po ładunek na lotnisko w pobliżu Trypolisu. Stamtąd udał się do bazy Ramstein w Republice Federalnej Niemiec. Później, według danych dostępnych w Internecie, maszyna powróciła na macierzyste lotnisko Charleston w Karolinie Południowej. Oficjalnie powodem interwencji amerykańskiej była obawa, aby system nie trafił w niepowołane ręce, co mogłoby skutkować m.in. próbą zestrzelenia jakiegoś samolotu pasażerskiego.

Media brytyjskie, bazujące na źródłach nieoficjalnych, nie informują o szczegółach operacji. Siły wierne gen. Haftarowi są wyposażone w zestawy Pancyr-S1 dostarczane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Federację Rosyjską. Główną różnicą między nimi jest nośnik (ciężarówki MAN SX bądź Kamaz 6560). Z całą pewnością sprawny zestaw będzie ważnym źródłem informacji wywiadowczych dla Amerykanów i ich sojuszników. Możliwe będzie m.in. przetestowanie jednego z najnowszych rosyjskich systemów przeciwlotniczych przeciwko samolotom 5. generacji.


Sprawę skomentowała także strona rosyjska, której przedstawiciele stwierdzili, że łupy wojenne i wywiadowcze są normalnym następstwem zaangażowania w konflikt. Przypomnijmy, m.in. w czasie wojny z Gruzją wojska rosyjskie zdobyły takie elementy uzbrojenia jak przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom czy kompletną wyrzutnię systemu obrony powietrznej SPYDER.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pancyr - amerykański łup z Libii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc