Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Próby morskie sytemu przeciwlotniczego Pancyr-M

forums.airbase.ru/Curious

18 października rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że na Morzu Bałtyckim w ramach prób państwowych małego okrętu rakietowego Odinczowo (584) proj. 22800 zrealizowane zostały strzelania artyleryjskie i rakietowe najnowszego morskiego sytemu przeciwlotniczego Pancyr-M.


Podczas tych strzelań wykorzystane były małe cele powietrzne M-6 zrzucane przez samoloty myśliwskie Su-27 lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej. Cele powietrzne typu M-6 mają postać małych bomb lotniczych o długości 1,065 m, szerokości 0,280 m i masie 98 kg, które można zrzucać przy prędkości 750-1200 km/h z wysokości 2,5-17 km. Służą one do szkolenia w wykrywaniu i niszczeniu celów powietrznych generujących echo radiolokacyjne oraz ślad termiczny. Według oficjalnego komunikatu podczas tych strzelań zniszczone zostały wszystkie cele ćwiczebne.

Odinczowo będący trzecim okrętem rakietowym proj. 22800 Karakurt, jest jednocześnie pierwszą jednostką tego typu zbudowanym w docelowej konfiguracji z rakietowo-artyleryjskim zestawem obrony bezpośredniej Pancyr-M oraz systemem radiolokacyjnym z antenami ścianowymi. Jej budowę pod numerem stoczniowym 253 rozpoczęto w stoczni OAO Pełła w miejscowości Otriadnoje pod Sankt Petersburgiem 29 lipca 2016 r. Z hali stoczniowej wytoczono ją 30 kwietnia 2018 r., zaś zwodowano 5 maja tego samego roku.

Początkowo okręt ten nosił nazwą Szkwał, którą zmieniono na obecną już po wodowaniu. W grudniu 2019 r. został on przebazowany do Bałtyjska, gdzie w marcu br. został na nim ostatecznie zamontowany moduł bojowy systemu Pancyr-M oraz poddany na początku maja demagnetyzacji. 20 maja poinformowano, że wyszedł on na pierwsze próby morskie w czasie, których personel stoczniowy i załoga jednostki sprawdzi jej osiągi i właściwości manewrowe, prawidłowość funkcjonowania urządzeń i systemów ogólnookrętowych a także wyposażenia nawigacyjnego oraz środków łączności.

Kolejny etap prób realizowany był na Morzu Białym w sierpniu i wrześniu br. W jego trakcie dokonano najprawdopodobniej testowych podpaleń głównego oręża Karakurtów, czyli pocisków rakietowych systemu Kalibr-NK. Po zakończeniu prób państwowych Odinczowo rozpocznie służbę we Flocie Bałtyckiej, co powinno nastąpić do końca bieżącego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc