Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Fregata Admirał Fłota Kasatonow weszła do służby

21 lipca na Newie w centrum Sankt Petersburga podniesiono banderę z krzyżem św. Andrzeja na fregacie rakietowej Admirał Fłota Kasatonow, drugiej jednostce projektu 22350, która - podobnie jak prototypowy Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow - zasili Flotę Północną.

O wyborze daty tej uroczystości zadecydował fakt, że w tym dniu przypadała 110. rocznica urodzin admirała floty Władimira Kasatonowa, którego imię okręt nosi.

Pierwsza seryjna fregata projektu 22350 została zbudowana pod numerem stoczniowym 922 przez stocznię PAO „SZ Siewiernaja Werf’” z Sankt Petersburga na mocy kontraktu podpisanego 25 marca 2010 roku, a dotyczącego zmówienia trzech jednostek tego typu. Jej stępkę położono 26 listopada 2009 roku, wytoczono z hali montażowej 30 października 2014, zaś zwodowano przy pomocy doku pływającej 12 grudnia tego samego roku. Należy przy tym zauważyć, że w chwili wodowania ukończona była ona w 50%, czyli w znacznie większym stopniu, niż prototyp na tym samym etapie budowy.

Admirał Kasatonow swoje pierwsze próby morskie rozpoczął na Bałtyku 21 grudnia 2018 roku. Po ich zakończeniu na początku stycznia 2019 roku powrócił do stoczni, która go zbudowała. Z oficjalnego komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony wynikało, że próby miały zostać wznowione po poprawie warunków lodowych na Zatoce Fińskiej, co nastąpiło 21 kwietnia. W tym czasie spodziewano się, że wejdzie on do służby do końca 2019 roku.

W dniach 10-14 lipcu 2019 roku fregata ta, jako pierwsza jednostka tego typu, wzięła udział w targach wojennomorskich IMDS/MWMS, które tradycyjnie odbyły się w Sankt Petersburgu. Na początku października okręt opuścił Bałtyk i przeszedł na Daleką Północ w celu odbycia prób państwowych. Realizowane były one na poligonach morskich Floty Północnej na Morzu Białym. W ich trakcie Kasatonow wykonał między innymi strzelania pociskami rakietowymi systemu Kalibr-NK.

6 kwietnia bieżącego roku fregata zakończyła tę fazę testów i wyruszyła na Morze Bałtyckiego, zawijając tydzień później do Bałtyjska. 21 maja 2020 r. fregata opuściła ten port, aby zrealizować ostatni etap próby państwowych. Ostatecznie protokół zdawczo-odbiorczy tego okrętu został podpisany w stoczni, która go zbudowała 15 lipca, zaś sam okręt przygotowuje się teraz do udziału w tradycyjnej paradzie z okazji święta Wojenno-Morskowo Fłota Federacji Rosyjskiej, stąd zacumował na Newie.

Obecnie w stoczni Siewiernaja Werf’ trwa wyposażanie i budowa sześciu kolejnych jednostek tego typu, z których dwie - Admirał Gołowko i Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Isakow reprezentują wariant bazowy, zaś pozostałe cztery (Admirał Amielko, Admirał Cziczagow, Admirał Jumaszew, Admirał Spiridonow) silniej uzbrojony wariant mogący przenosić 24 zamiast 16 pocisków systemu Kalibr-NK bądź 3M55 Oniks i 3M22 Cirkon. Szerzej o postępach programu budowy tych okrętów piszemy w bieżącym numerze „Wojska i Techniki” 7/2020.

(Andrzej Nitka) Foto: Andrzej Nitka
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc