Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pakiety modernizacyjne do kabin wyrzutni M270

Fot. Maavoimat

29 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Loc Performance Products w sprawie realizacji produkcji i dostaw kolejnej partii zestawów modernizacyjnych przeznaczonych do kabin gąsienicowych wyrzutni artyleryjskich M270A2.

Marcowa umowa ma wartość 54 mln USD i w jej ramach producent dostarczy nieokreśloną (publicznie) liczbę pakietów. Prace będą zrealizowane do końca 2026 roku, a poza zamówieniem armii amerykańskiej obejmuje także trzech odbiorców eksportowych – Wielką Brytanię, Włochy oraz Finlandię. Poszczególny podział udziałów w zakupie nie został upubliczniony. Powyższy producent dostarcza kolejne partie pakietów modernizacyjnych od 2018 roku.

Głównym realizatorem programu modernizacji wyrzutni M270 do standardu M270A2 jest korporacja Lockheed Martin. W ramach programu modernizacji, wyrzutnie otrzymują nowe jednostki napędowe, przeprojektowane kabiny załogi (wyposażone w fotele pochłaniające energię detonacji min i improwizowanych ładunków wybuchowych, a także lepiej rozmieszczone z punktu widzenia ergonomii wyposażenie), a także  system kierowania ogniem Common Fire Control System (CFCS), który ma pozwolić w przyszłości na integrację wyrzutni z nowymi typami amunicji.

O ile Brytyjczycy i Włosi od dłuższego czasu realizują modernizację swoich wyrzutni, nowym odbiorcą jest Finlandia. Amerykański Departament Stanu zatwierdził fińskie zapytanie ofertowe w tej sprawie w sierpniu 2023 roku. Finlandia dysponuje łącznie 41 (wg innych źródeł 40) wyrzutniami typu M270, z czego 12 służy do szkolenia. Część z nich (22) zostało odkupionych z nadwyżek sprzętowych Królestwa Niderlandów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc