Zaloguj

Ostatni C-17 Globemaster III trafi do Indii

30 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Boeing podpisali kontrakt dotyczący sprzedaży ciężkiego samolotu transportowego C-17 Globemaster III do Indii – jest to ostatni z wyprodukowanych maszyn tego typu, który oczekiwał na odbiorcę od 2015 roku.

Umowa, zawarta poprzez procedurę FMS, ma wartość 262 mln dolarów. Samolot trafi do użytkownika do sierpnia przyszłego roku – tak długi okres czasu (biorąc pod uwagę fakt, że maszyna jest wyprodukowana) to wynik montażu dodatkowego wyposażenia zgodnie z zapotrzebowaniem Hindusów. Prace zostaną zrealizowane w San Antonio w Teksasie, gdzie mieści się centrum obsługi Boeinga.

Hindusi będą ogółem dysponować flotą jedenastu C-17 Globemaster III, będąc największym eksportowym użytkownikiem maszyn tego typu. Wszystkie stanowią wyposażenie 81. eskadry lotnictwa transportowego stacjonującej w bazie Hindon. Kontrakt na zakup dziesięciu (z opcją na sześć kolejnych) zawarto w 2011 roku – dostawy rozpoczęto w czerwcu 2013 roku. Ze względu na opieszałość biurokracji w Indiach, pomimo chęci, nie udało się zrealizować opcji. Boeing, spekulacyjnie, zbudował dziesięć C-17 Globemaster III – spośród nich dziewięć zostało sprzedanych w okresie 2015-16, natomiast ostatni został zmagazynowany w oczekiwaniu na klienta.

(ŁP) Foto: Mark van der Vliet
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc