Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Okręty klasy LCS trafią do Egiptu?

Fot. US Navy

24 grudnia media arabskie, bazując na własnych źródłach amerykańskich, podały że prezydent Stanach Zjednoczonych Ameryki Joe Biden zatwierdził wniosek dotyczący przekazania wielozadaniowych okrętów działań przybrzeżnych Arabskiej Republice Egiptu.

Szczegóły ewentualnego transferu nie są znane. Najprawdopodobniej Stany Zjednoczone chcą zbyć je w ramach grantu EDA (Excess Defense Articles), który oznacza przekazanie za darmo. Obdarowany płaci jedynie za niezbędne remonty, szkolenie personelu oraz transfer do kraju odbiorcy. Biorąc pod uwagę fakt, że Egipt jest jednym z największych odbiorców amerykańskiej pomocy wojskowej, stosowne fundusze mogłoby zostać wygospodarowane z funduszy FMF. Obecnie brak informacji czy mowa o trimaranach typu Independence czy jednokadłubowych okrętach typu Freedom.

Jak wskazują egipscy dziennikarze, w przypadku przekazania, LCS-y mogłyby trafić do sił egipskich zgrupowanych na Morzu Czerwonym. Operująca na tych wodach tzw. Flota Południowa jest w kiepskim stanie technicznym – większość nowych okrętów dostarczanych w ostatnich latach trafiła bowiem do baz na Morzu Śródziemnym. Szybkie wzmocnienie sił na południu ma znaczenie ze względu na rozpoczęcie poszukiwań złóż surowców energetycznych w morskiej strefie wyłączności gospodarczej.

Obecnie, pomimo kontynuacji procesu budowy, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął już wycofywanie najstarszych jednostek. W przypadku monokadłubowych typu Freedom, 29 września 2021 roku wycofano prototypowego USS Freedom (LCS 1). W 2023 roku zaplanowano wycofanie aż dziewięciu kolejnych. Z kolei spośród trimaranów typu Independence wycofano już dwa: 29 lipca 2021 opuszczono banderę na USS Independence (LCS 2), a 14 września 2022 roku wycofano USS Coronado (LCS 4).

Co należy podkreślić, transfery jednostek pływających w ramach procedury EDA zdarzają się w Stanach Zjednoczonych niezmiernie rzadko. W ostatnich latach obejmowały kutry należące do US Coast Guard, a także pojedyncze jednostki pływające US Navy. W bieżącym wieku, w ten sposób, Egipt wzbogacił się o dwa niszczyciele min typu Osprey. Co ciekawe, zainteresowanie przejęciem LCS-ów wyraża m.in. Tajwan.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Okręty klasy LCS trafią do Egiptu?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc