Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Debiut LCS-ów typu Freedom na wodach europejskich

USS Sioux City (LCS 11) rozpoczął rejs operacyjny, w czasie którego ma prowadzić działania na wodach europejskich. Fot. US Navy

5 maja dowództwo amerykańskiej 6. Floty poinformowało, że wielozadaniowy okręt do działań przybrzeżnych USS Sioux City opuścił bazę w Mayport na Florydzie i rozpoczyna rejs operacyjny w obszarze działań tego związku operacyjnego US Navy.


Powyższy komunikat oznacza, że po raz pierwszy w historii programu LCS jednostka tej klasy będzie operować na wodach europejskich i afrykańskich. Na pokładzie okrętu zaokrętowano komponent lotniczy, który składa się z dwóch wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin MH-60S Seahawk, a jednostka będzie realizować zadania otrzymywane z dowództwa 6. Floty (U.S. 6th Fleet), której sztab znajduje się w Neapolu we Włoszech. Obecnie brak szczegółów dotyczących długości misji oraz obszarów, na których okręt będzie operował.

USS Sioux City (LCS 11) wszedł do służby w listopadzie 2018 roku. Jest szóstym przedstawicielem jednokadłubowego typu Freedom, który jest budowany przez stocznię Fincantieri Marinette Marine w kooperacji z korporacją Lockheed Martin. Co ciekawe, pomimo krótkiego okresu w linii, jest to jeden z intensywniej eksploatowanych okrętów powyższego typu. W latach 2020-2021 odbył trzy rejsy operacyjne na wodach Ameryk Środkowej i Południowej, w czasie których załoga oraz zaokrętowane zespoły US Coast Guard, wspierały działania antynarkotykowe. W ich ramach USS Sioux City odniósł liczne sukcesy, oficjalne dane Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że patrole okrętu przyczyniły się do przechwycenia ponad 8 ton narkotyków o czarnorynkowej wartości przekraczającej 500 mln USD.

Nie można wykluczyć, że europejski rejs operacyjny okrętu zostanie wykorzystany do działań marketingowych. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wspiera wysiłki korporacji Lockheed Martin m.in. w Grecji, gdzie eksportowa wersja jednostek typu Freedom jest promowana w postępowaniu na cztery korwety wielozadaniowe.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Debiut LCS-ów typu Freedom na wodach europejskich”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc