Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy sukces AW169 w Stanach Zjednoczonych

21 kwietnia koncern Leonardo poinformował o podpisaniu umowy na dostawę dwóch wielozadaniowych śmigłowców AW169 w konfiguracji medycznej, które będą eksploatowane w stanie Floryda.


Operatorem wiropłatów będzie firma Trauma Hawk, która będzie wykonywać usługę na rzecz Departamentu Zdrowia Hrabstwa Palm Beach na Florydzie. Obecnie powyższy podmiot eksploatuje dwa śmigłowce Sikorsky S-76C+, najprawdopodobniej włoskie wiropłaty posłużą do ich zastąpienia (zostały wyprodukowane w 1999 roku). Będą to pierwsze AW169 wyposażone w nowy system transportu noszy, który ogranicza obciążenie dla personelu pokładowego, a także minimalizuje potrzebę poruszania się pacjenta w czasie załadunku oraz wyładunku. Maszyny zostaną dostarczone przez zakłady koncernu Leonardo znajdujące się w Filadelfii.

Dotychczas koncern Leonardo zdobył zamówienia na ponad 220 AW169, które trafią do użytkowników m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Republice Korei, Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych. W przypadku ostatniego z wymienionych państw, trzy śmigłowce są eksploatowane od 2018 roku w charakterze maszyn ratowniczych w stanie Teksas. W ciągu ostatnich dni to kolejny sukces programu – 15 kwietnia Ministerstwo Obrony Włoch ogłosiło zakup piętnastu AW169M na potrzeby sił zbrojnych, co ma zapoczątkować proces zastępowania obecnie eksploatowanych AB205 oraz AB212.

(ŁP) Foto: Leonardo
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc