Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy patrolowiec dla MOSG po raz pierwszy wyszedł w morze

Pierwszy pełnomorski patrolowiec MOSG sfotografowany w Calais przed rozpoczęciem prób morskich. Fot. NavireTECH

25 sierpnia pierwszy pełnomorski patrolowiec Morskiego Oddziału Straży Granicznej SG-301 odbył swój dziewiczy rejs próbny i został przebazowany z Calais do portu w Boulogne-sur-mer, gdzie będzie przygotowywany do zaplanowanych na pięć dni prób morskich, które mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

Pierwszy przetarg na nową jednostkę Morski Oddział Straży Granicznej ogłosił 26 lipca 2019 r., ale został on w listopadzie tego samego roku unieważniony. Spowodowane było to tym, że zamawiający na budowę tego patrolowca przewidział maksymalnie kwotę 111,426 mln PLN, zaś jedyna złożona oferta, pochodząca od konsorcjum gdyńskich firm PGZ Stocznia Wojenna i Stocznia Remontowa „Nauta” opiewała na 147,610 mln PLN. W związku z tym 13 grudniu 2019 r. rozpisano nowy przetarg. Wygrała go francuska stocznia Socarenam, która za realizację zamówienia oczekiwała 111 mln PLN. Kontrakt na budowę został podpisany 2 października 2020 roku.

Mimo, że głównym wykonawcą była firma francuska, to od początku zakładano, że w Polsce i przy udziale polskich podwykonawców zostanie zbudowany częściowy wyposażony kadłub z nadbudową. Tak też się stało, w budowie jednostki uczestniczyły firmy z Trójmiasta: NavireTECH, Marine Stal, Shipcon, Nauta-Stal, Stazen. Wodowanie kadłuba nastąpiło 29 czerwca 2022 roku.

13 lipca 2022 roku na holu holownika morskiego Serval kadłub patrolowca SG-301 wyruszył w drogę do Calais. Tam też w miejscowej stoczni należącej do Socarenam realizowany jest proces dalszego wyposażania jednostki, w którym brali udział pracownicy polskich podmiotów, jak również montowane były elementy wyposażenia wyprodukowane w Polsce np. łódź pokładowa.

Dalsza budowa nie postępowała terminowo. Wykonawca jako przyczynę wydłużenia terminu wskazał pandemię COVID-19, a potem sytuacje geopolityczną i gospodarczą na świecie. Miejmy nadzieję, że trudności udało się przezwyciężyć a planowane próby morskie to potwierdzą i już na początku września tego roku nowy patrolowiec MOSG przypłynie do Polski.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowy patrolowiec dla MOSG po raz pierwszy wyszedł w morze”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc