Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy kontrakt na urządzenia noktowizyjne dla żołnierzy Wojska Polskiego

Fot. PCO S.A.

27 marca Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu dużego kontraktu z PCO S.A. w sprawie zakupu i dostaw urządzeń noktowizyjnych, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego.

W jego ramach polska spółka ma dostarczyć około 2000 gogli noktowizyjnych MU-3M, MU-3AM, MU-3ADM oraz około 2000 noktowizorów strzeleckich PCS-5M. Dostawy mają rozpocząć się już w bieżącym roku. Dodatkowo umowa obejmuje także opcje, które przy maksymalnym wykorzystaniu, mogą oznaczać zamówienie blisko 10000 gogli noktowizyjnych oraz ponad 3000 noktowizorów PCS-5M. Całkowita wartość projektu opiewa na około 1,5 mld PLN brutto. Przy wykorzystaniu opcji, dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2027 roku.

W obu przypadkach mowa o sprzęcie, który jest sukcesywnie zamawiany i dostarczany do Wojska Polskiego. Jak wskazuje Agencja Uzbrojenia, w latach 2016-2022 zakupionych zostało dla Wojsk Operacyjnych oraz dla Wojsk Obrony Terytorialnej kilkanaście tys. kompletów gogli noktowizyjnych rodziny MU-3 oraz noktowizorów strzeleckich PCS-5/1 (PCS-5M).

Jak podkreśla producent, PCO S.A., gogle MU-3 i MU-3AM to nowoczesne urządzenia noktowizyjne przeznaczone do obserwacji w warunkach nocnych przez indywidualnego użytkownika. MU-3AM to obecnie jedno z najlżejszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Jest już wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP. Może być montowane na hełmie, dedykowanej uprzęży nagłownej, a także na broni za pomocą szyny Picattiny. Gogle MU-3ADM charakteryzują się kompaktową i wyjątkowo lekką konstrukcją, solidnością i niezawodnością w warunkach polowych, a także doskonałymi parametrami wykrywania, rozpoznawania i identyfikacji.

Strzelecki celownik noktowizyjny PCS-5M używany jest do obserwacji pola walki, wykrywania i rozpoznawania celów, może być montowany na broni strzeleckiej kalibru 7,62 mm z uniwersalną szyną montażową MIL-STD-1913 (Picatinny) oraz granatnikach przeciwpancernych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc